Canlıların beyin yapısı ve öğrenme süreçleri karmaşık ve gizemli yapısıyla bilim insanlarında her zaman merak uyandırmıştır. Her yıl bu konuda yapılan kapsamlı araştırmalar beynin yapısı hakkında daha detaylı bilgiler edinilmesini ve daha etkili nasıl kullanılacağını açıklıyor. Merkezi ve çevresel sinir sistemini yönetip aynı zamanda insanın tüm işlevlerini düzenleyen beyin beş ana lobdan oluşmaktadır. Bilinçli düşünmeyi sağlayan ön lob, duyguları işleyen merkez yan lob, görmeyi sağlayan arka baş lob, ses ve koku algılamayı sağlayan şakak temporal lobu ve son olarak duyularla hareketleri ilişkilendirip koordinasyonu sağlayan beyincik serebellum lobundan oluşmaktadır. Beyindeki öğrenme süreci içerisindeki birbirine bağlı 100 milyar nöron ve bu nöronların taşıdığı bilgilerin duyularla etkileştikten sonra hipokamp bölgesinden geçerek kortekse kaydolur. Etkili öğrenmede duygu faktörü oldukça önemlidir çünkü duyguları hareketlenmeyen bilgiler veya olaylar düşük frekanslı elektrik sinyalleri verirler bu da zayıf sinaptik bağlar oluşmasına neden olur. Sınırsız bir kapasiteye sahip olan korteks düşünme, konuşma, yazma ve öğrenme gibi birçok zihinsel süreci yönetir. Bu bağlamda kortekse gelen sinyallerin kuvvetli olması gerekir ki bilgi uzun vadeli olarak depolansın. Öğrenmede ilgi ve merak kadar farklı işlevleri olan beyin loblarını eş zamanlı kullanabilmek de süreci hızlandırarak daha etkili hale getirmektedir. Yapılan araştırmalara göre beynin sol lobu analitik düşünme, matematiksel hesaplar yapma, neden-sonuç ilişkisi kurma gibi detaylı ve doğrusal çalışır, sağ lobu ise duygusal ve görsel imgelerden yararlanarak bütünsel öğretir. 

Beyin Daha Etkili Nasıl Kullanılır?

• Sağlıklı bir uykuyu sağlayan doğru gıdalarla düzenli beslenmek ve aldığınız enerjinin fazlasını vücut tipinize uygun egzersizlerle desteklemek beynin daha etkili kullanılmasında önemlidir.

• Kitap okumak beynin iki lobunu da kullanmanızı sağladığı için beyin gelişiminde oldukça etkili bir aktivitedir.

• Nefes egzersizleri ve meditasyon zihni arındıran aktivitelerdir. Bu aktivitelerle berrak bir zihne kavuşarak bilgi akışını ve öğrenme hızını arttırabilirsiniz.

• Boş vakitlerinizi beyin egzersizleri yaparak değerlendirin; satranç oynayabilir, bulmaca çözebilir, yeni bir dil öğrenebilir, entelektüel ve göz- el koordinasyonunu sağlayan oyunlar oynayabilirsiniz.

• Klasik müzik dinlemek, şarkı söylemek, gülmek gibi eğlenceli aktiviteler beyin sağlığı için oldukça önemlidir.

Prof. Dr. Kaan AYDOS

Merhaba kaan bey ben bir defa tese ameliyatı oldum ama sonuç çıkmadı 4 yıllık evliyim kaan bey bana nasıl tedavi edebirsiniz... devamı