Hangi Besinler Sağlıklı Bir Diyet İçin Gereklidir?

Yiyecek ve içecekler karbonhidrat, protein, yağ, sıvılar, lif, vitaminler, mineraller, fitokimyasallar, antioksidan ve daha fazlasını kapsayan bir besin zenginliği içerir. Tüm besinler, büyüme, gelişme, hastalıktan korunma, onarım ve iyi beslenme de dahil olmak üzere, vücutta yaşamsal işlevlere hizmet etmektedir.

İyi beslenme bir muamma değildir fakat besinlerin sağlığı desteklemek için birlikte çalışma yolları oldukça karmaşıktır. Çeşitli yiyecekler yemek,  besin açısından zengin bir diyet için en iyi yoludur. Renkli yiyecekler genellikle besinler, özellikle hastalıklarla savaşan antioksidanlar bakımından en zengin olanlardır. Her öğününüzde besin bakımından zengin ama yağ ve kalori bakımından düşük yiyecekler seçin.

Her gün besin açısından zengin bir diyet sürdürün ve besinleri eksiksiz aldığınızdan emin olmak için, diyetinizi günde bir kez kullanılan multivitamin ve mineral takviyeleriyle destekleyin. Eğer ek takviye gerektiren bir sağlık sorununuz varsa doktorunuza danışın. Fiziksel olarak aktif bir yaşam tarzı ile birlikte sağlıklı beslenme, zindelik, hastalıkları önleme ve sağlıklı bir yaşam için en iyi formüldür.

Kalsiyum
Fiber
Folat
Demir
Magnezyum
Potasyum
Selenyum

Prof. Dr. Barbaros ILIKKAN

merhaba doktar bey bebeğim 5 aylık ek bir besin olarak hiç bir besin yemiyor ne yapmam gereklidir acaba.?... devamı