Evde Tedavi

Evde Tedavi

Benzodiazepinler de (sakinleştirici ilaç etken maddesi) içinde olmak üzere madde bağımlılığı olan kişiler genelde sorunlarını madde kullanımı derecesini küçümseyerek veya iş ve aile kaynaklı stres faktörlerini suçlayarak inkar ederler. Yapılabilecek en önemli şey, bir sorun olduğunu ve yardım gerektiğini kabul etmektir.

  • Bağımlılık işaretlerinin ve belirtilerinin farkındalığı, sorunu kabul etmeye yardımcı olur.
  • Sonraki adım kişi için yardım bulmaya çalışmaktır. Bu da ya doktoruyla ya da madde bağımlılığına yardımcı olan kuruluşlarla irtibata geçerek yapılabilir.

Tıbbi Tedavi

Tıbbi Tedavi

  • Akut benzodiazepine zehirlenmesi: Gereken tedavi genelde ne tip ve ne kadar hap alındığına bağlıdır. çoğunlukla sadece hastanenin acil servisinde bir süre gözlem altında kalmayı gerektirir.
  • Eğer haplar önceki bir ila iki saat içinde alınmışsa doktor midenin boşaltılmasını isteyebilir. Bu işlemle geniş bir boru ağızdan doğrudan midenize yerleştirilir. Sonrasında büyük miktarlarda su, hap kalıntılarını yıkayıp temizlemek için mideye yollanabilir. Bu yöntem çoğu zaman kullanılmaz, sadece ölümcül olabilecek başka ilaçlar yuttuğunuz biliniyorsa yapılır. 
  • Tek bir doz aktif kömür, hap aldıktan sonraki dört saat içinde acile gelen kişilere tavsiye edilir. Bu, ilacın emilimini önleyecektir. Size içmeniz için suyla karıştırılan siyah bir toz verilir. Yan etkileri arasında bulantı, kusma ve karın krampları vardır.
  • Flumazenil adında benzodiazepinlerin toksik etkilerine karşı hareket edecek bir panzehir mevcuttur. Ama bu panzehir genelde ciddi zehirlenmeler için kullanılır, çünkü kronik benzodiazepin istismarı olan insanlarda yoksunluk sendromuna ve hastalık nöbetine neden olabilir.
  • Kronik benzodiazepin istismarı: Kronik istismarın tedavisi genelde doktor yardımıyla evde veya madde rehabilitasyon merkezlerinde yapılabilir. İlk adım yoksunluk sendromunu ve hastalık nöbetini önlemek için benzodiazepinin aşamalı olarak azaltılmasıdır. Kişinin hap almadan durmaya çalıştığı uzun süren iyileşme dönemine göre bunu yapmak çok daha kolaydır. Tıbbi tedaviye ek olarak, bu hapları istismar eden biri genelde iş ve ev bulmak için çevresinden destek ve yardım ister. Bu zor safhada ailenin ve arkadaşların hastaya destek çıkması çok faydalı olabilir.