Evde Tedavi

Evde Tedavi

24 saatten az süren kısa kusmalar ve küçük miktarlarda ishal genellikle evde tedavi edilebilir.

 • Mideniz bulanırken veya kusarken katı gıdalar yemeyin, bol bol sıvı alın.
  • Yeterli su almanın en iyi yolu, berrak sıvılardan (arkasını görebildiğiniz) küçük, sık yudumlar almaktır.
  • Alkollü, kafeinli veya şekerli içeceklerden mümkünse uzak durun. çocuklar için yapılmış reçetesiz, su kaybını giderici ürünler pahalıdır ama kullanımları iyidir.
  • Spor içecekleri, yetişkinler için suyla seyreltilirlerse iyidir çünkü tam yoğunlukta olduklarından çok fazla şeker içerir, bu da ishali kötüleştirebilir.
 • Sıvıları başarılı bir şekilde tolere ettikten sonra bulantı ve kusma sona erdiğinde yemek yemeye yavaş yavaş başlanmalıdır. Küçük miktarlarda, mideyi yormayacak sade yiyeceklerle başlanmalıdır. Başlangıç olarak pirinç, buğday, ekmek, patates, tahıl (şekeri düşük) gevrekleri, yağsız et ve tavuk (kızarmış değil) yemeyi düşünün. Süt güvenli bir şekilde tüketilebilir ama bazı insanlar laktoz intoleransına bağlı olarak ilave mide rahatsızlığı yaşayabilirler.
 • çoğu besin zehirlenmesi ishalin durdurulması için reçetesiz ilaçların kullanılmasını gerektirmez ama belirtildikleri gibi kullanıldıklarında genellikle güvenlidir. Bu ilaçların çocuklara verilmesi tavsiye edilmez. Bir sorunuz veya endişeniz olduğunda her zaman doktorunuza danışmalısınız.

Tıbbi Tedavi

Tıbbi Tedavi

Besin zehirlenmesinde ana tedavi, sıvıları damar içi olarak veya içerek tekrar vücuda almaktır. (rehidrasyon süreci). Hastaneye yatırılmanız gerekebilir. Bu, susuz kalmanın şiddetine, tedaviye yanıtınıza ve sıvıları kusmadan içme yeteneğinize bağlıdır. özellikle çocukların yakından gözlenmeleri gerekebilir.

 • Kusma önleyici ilaçlar ve ishal ilaçları verilebilir.
 • Doktor sizi rahatlatmak için varsa ateşi de tedavi edebilir.
 • Besin zehirlenmesinde antibiyotiklere nadiren ihtiyaç duyulur. Bazı vakalarda antibiyotikler durumu daha da kötüleştirebilir. Besin zehirlenmesinin ancak birkaç özel nedeni bu ilaçlar kullanılarak iyileştirilebilir. Seyahat ishalinde (shigella) hastalığın süresi antibiyotiklerle kısaltılabilir ama bu özel hastalık genellikle normal seyrini izler ve tedavisiz iyileşir.
 • Mantar zehirlenmesinde veya böcek ilaçlarıyla kirlenmiş yiyecekler yenmesinde, agresif tedavi midenin pompalanmasını (lavaj) veya panzehir olarak ilaçlar verilmesini içerebilir. Bu zehirlenmeler çok ciddidir ve hastanede yoğun bakım gerektirebilir.
İLGİLİ MAKALE

Besin Zehirlenmeleri

Prof. Dr. Barbaros ILIKKAN

merhaba doktar bey bebeğim 5 aylık ek bir besin olarak hiç bir besin yemiyor ne yapmam gereklidir acaba.?... devamı