Bebeklerin yürüteç kullanmaları tavsiye edilmez. Bunun birçok nedeni vardır. Bunlardan ilki pek çok kazaya neden olmasıdır. Çünkü bebekler hazır olmadıkları bir dönemde yürüme pozisyonuna geçmiş olurlar ve motor kontrolleri tam olmadığı için de birçok kaza gerçekleşebilmektedir. Aynı zamanda içe basma, tam olarak basmanın oturmaması yüzünden bebekte bazı ayak sorunları yaşanabilmektedir. Bebeklerin her şeyi zamanında yapmaları çok önemlidir. Bunun da belli nedenleri vardır. Çünkü belirli bir dönem, özellikle de 4. ayla 9-10 ay arasındaki dönem, bebeğin yerde oturarak, sürünerek, emekleyerek, problem çözerek, gerektiğinde ellerini, gözlerini kullanarak ve pek çok şeyi de algılayarak geçireceği bir dönemdir.

Bunların tümünün bebek gelişiminde çok önemli rolleri vardır. Ama buna rağmen bebek yürütece konulursa, onun için en ilginç şey ayakta durmak olmaktadır. Dolayısıyla bebekler ellerle, gözlerle, yerde sürünerek, problem çözerek geçirilecek çok önemli bir gelişme dönemini kaçırmaktadırlar. Bebeğin yürüteçle yürütülmemesi önerisinin en önemli nedenlerinden biri de budur.

Op. Dr. Gökçer UZER

Merhaba ben hastanız ecrin husna karacanın annesiyim yaklasik 1 ay önce gece takmaya başladık kalça abdurkrasyonu ben yürütec almak istiyorum kalcasin... devamı