Bebekler gözyaşını burna akıtan kanalları tam açılmadan doğabilirler. O zaman bir ya da iki gözün burna yakın bölgesinde, yani üst ve alt kapakların birleştiği yerde sık sık gözyaşı birikimi olabilir. Bu durum sulanmaya yol açar. Mikroplar bu ılık ve besin dolu ıslak ortamda çoğalmaya başlar. Bu durum da çapaklanmaya yol açar.

Ne yapılmalı?

Gözyaşını burna akıtan kanal normalde en geç bir yaşında açılır. Ama sulanma veya çapaklanma olması kendiliğinden açılmama olasılığına işaret edebilir. Bu durumda esas yapılması gereken şey gözlerin burna yakın bölgesine, yani üst ve alt kapakların birleştiği yere küçük parmakla masaj yapılmasıdır. Bu bölgede üst ve alt kapaktan gelen kanalların birleştiği, içi gözyaşı dolu bir kesecik vardır, aynı evlerimizdeki su deposu gibi. Onun üzerine doğru yapılacak pompa şeklinde masajla kesenin içinde birikmiş olan gözyaşının basıncı, aşağıda burun içine uzanan kanalı en doğal yolla açar.

Çapaklanma da varsa göz hekimi bebeğin yaşına uygun antibiyotikli damla önerebilir. Ama bu damla sadece çapaklanmayı gidermek içindir. Sorunu esas masaj halledecektir. Yani kapalı kanal masajsız açılmaz.

Masaj nasıl yapılmalı?

Masaj yapılmadan önce eller yıkanmalı ve masaj yapacak parmağın tırnağı kısa kesilmelidir. Masaj hem lavabo açma pompası gibi hem de dairesel hareket şeklinde yapılmalıdır. Hangi sıklıkta ve sürede yapılacağı hekim tarafından belirtilir. Ama ihmal edilmemelidir ve düzenli olarak yapılmalıdır. Çünkü bir yaşından sonra kanalın masajla açılma olasılığı azalır.

Masajdan rahatsız olan bebeklere, ki bu çok sık gördüğümüz bir durum, masajı uyurken yapabilirsiniz. Bebeklerin uykusu sizler için hem dinlenme hem de bu çeşit tedaviler için uygun bir fırsat. Göz damlaları da bu sırada alt kapağın içine damlatılabilir.

Bir yaşından sonra hala sulanma ve çapaklanması devam eden çocuklarda ne yapılır?

O zaman son bir deneme olarak bir-iki ay daha çok yoğun bir masaj yapılabilir. O da olmazsa, o zaman kanallara sokulan incecik bir boru ile sıvı ya da hava vererek açma işlemi uygulanır. Yapılan işle kolay ve tehlikesiz olmakla beraber kısa süre de olsa anestezi verilmesi gerekir. İşte bu nedenle masaj yapılması çok önemlidir.

Prof. Dr. Barbaros ILIKKAN

Tobrasedı doktorumuz göz capaklanması ıcın verdı kullanmalımıyım bı zararı olurum bebeklere... devamı