İshal bebeklerde sık rastlanan bir sağlık sorunu olmakla birlikte, bazen son derece tehlikeli olabilir. Çünkü bebeklerde dehidratasyon denilen sıvı kaybı, büyüklere ve çocuklara göre daha hızlı gerçekleşir. Eğer ishal çok şiddetliyse, bebek günde 5 defadan fazla dışkılıyorsa, ishal uzun sürmüşse, bebek yeni doğansa, derhal doktora götürülmelidir. Daha büyük bebeklerde ise, doktora danışılarak başlangıçta evde tedavi uygulanabilir. Önemli olan bebekte sıvı kaybı olup olmadığını izlemektir. Sıvı kaybını anlayabilmek için bebeğin ne kadar idrar yaptığına, idrarında bir azalma olup olmadığına, cildinde kuruluk oluşup oluşmadığına, genel durumuna, ağlarken gözyaşının olup olmadığına bakılmalıdır.

Yanı sıra bebeğin halsizleşmesi, bıngıldağının ve gözlerinin çökmesi ise, geç belirtilerdir. Bu aşamaya kadar kesinlikle beklenmemelidir. Çünkü bunlar geç dehidratasyon belirtileridir ve bebekte bu kadar sıvı kaybının olması, sıvı verilmesini de güçleştiren bir durumdur. Daha erken harekete geçilmelidir. Yani bebeğin idrarı azaldığında, cildinde kuruluk görüldüğünde ve bebek huzursuzlandığında bir an önce doktora başvurulmalıdır.

Op. Dr. Aytun AKTAN

Mrb hocam ben en son mayisin25de adet godum bugun 45ci gun oldu hale görmedim esimlede 18de bebek yapmaya karar verdik acaba hamilemiyim test tutum ci... devamı