Bebeklerin sevimli ayaklarında bazen rahatsız edici koku oluşumu görülebilir. Çok iyi bilinmese aslında çocukların ayakları yetişkinlerin ayaklarından daha çok terler. Bebeklerde ayak kokusunun nedenleri genellikle kolayca tedavi edilebilen veya önlenebilen unsurlardır.

Bakteri

Bebeğin ayağındaki bakteriler, ayakların çok ağır koktuğu bromhidroz adlı duruma sebep olabilir. Bu bakteriler terli ayaklarda çoğalıklar ve bebeğin ölü cilt hücreleri ve cilt yağıyla beslenirler. Bu bakteriler beslendikçe çürümüş yumurtadakine benzer sülfürlü bileşikler oluştururlar. Bu da kokuya sebep olur.

Nemli, Kirli Ayaklar

Bebeklerin ayakları terledikçe bakterilerin çoğalması için çok uygun bir ortam oluşmuş olur. Eğer ayaklarını günlük olarak düzgün bir şekilde temizlemezseniz koku devam edecektir. Her ne kadar bebeğe her gün banyo yaptırmak tavsiye edilmese de bebeğin ayağı her gün ıslak ve ılık bir bezle silinebilir. Banyolardan sonra ayakların iyice kurulandığından emin olmak gerekir, bu sebeple biraz pudra bile uygulanabilir. Ayrıca bebeğin ayaklarına losyon sürmekten kaçınmak gerekir çünkü losyon nemi ayağa hapsederek bakteriye ihtiyaç duyduğu gıdayı sağlar.

Çoraplar

Çoraplar ayak kokusuna katkıda bulunabilir. Satılan çoğu çorabın içinde az da olsa sentetik madde bulunur. Zira bu üretim faaliyetlerini düşürür ve çorapları esnek kılar. Pamuk veya yün gibi %100 doğal maddelerden yapılmış çorapları almanız tavsiye edilir. Bu çoraplar hem yeterince yumuşaktır hem de teri iyi emerler. Bebeğin ayakkabılarını ve çoraplarını fırsat buldukça çıkarmanız tavsiye edilir.

Plastik Ayakkabılar

Ne kadar güzel görünürse görünsünler ayakkabının malzemesi ayak kokusu olan bebekler için öncelik verilmesi gereken unsurdur. Kanvas veya deri gibi doğal maddelerden yapılan ayakkabılar bakteri çoğalmadan önce ayaktaki terin buharlaşmasına izin verirler. 

Op. Dr. İlker ABCI

iyi günler doktor bey şuana kadar dahiliye üroloji kbb cildiye doktorlarına gitti bir türlü sonuç alamadım bir genel cerrah uzmanına gitmek istiyorum ... devamı