Bebeklerin burnu tıkandığı zaman, onu kendi haline bırakmak, doğru bir yaklaşım değildir. Öncelikle bu durum bebek için oldukça rahatsızlık vericidir. Çünkü burun bebeklerin tek soluk alıp verdikleri organdır. Bebekler ağızlarından nefes alıp vermeyi ve bunu koordine etmeyi pek beceremezler. Bu yüzden bebeklerde burun tıkanıklığı çok önemlidir. Bu durum bebeklerin beslenmesini de etkiler. Ayrıca burun tıkanmasına neden olan nezle, alerji gibi rahatsızlıklar, burnun iyice tıkanması halinde alt solunum yolu enfeksiyonuna ve kulak enfeksiyonuna yol açabilmektedir. Bebekte burun tıkanıklığının en iyi ve doğal tedavisi serum fizyolojiktir. 

Serum fizyolojikte, bebeğin burnunun iki saatte bir gibi bir sıklıkla damlalarla açılması çok yararlı olacaktır. Bu yöntem hem zararsızdır hem de diğer çarelere oranla çok daha etkilidir. Yalnız serum fizyolojiğin bol bol kullanılması, hemen hemen bütün ampulün uygulanması oldukça önemlidir. Herhangi bir zarar vermez. Ancak bunu yapmak çok kolay olmaz. Çünkü bebek huzursuz olur. Bu yüzden iki kişinin, bebeğin başını hafifçe yükselterek damlayı uygulaması daha kolay olabilir. Bebeklerde burun tıkanıklığı durumunda, bulunduğu ortamı havadar tutmak oldukça önemlidir. Başı hafifçe yukarıda tutmak, bebeğin nefes almasını kolaylaştırır.

Lavanta yağı gibi içinde nefes açıcı bulunan yağlar da kullanılabilir. Ancak içinde kafur bulunduran nefes açıcı maddeler bebek için zararlıdır. Yine bebeklerde dekonjestanlar ve antihistamiklerin kullanılması, yani yetişkinlerde ve daha büyük çocuklardaki burun tıkanıklığı için kullanılan tedaviler, bebekler için uygun değildir. Bunların bebeklerde kullanımıyla ilgili olarak dünyanın pek çok ülkesinde uyarılar vardır. Bu tedavilerin 0-2 yaş grubunda beklenmedik etkileri, kalple ilgili yan etkileri ve fazla dozda kullanıldığında zehirlenmelere neden olması gibi sonuçları vardır. Bu ilaçların zorunlu olarak kullanılması gerektiği durumlarda ise, mutlaka doktor kontrolünde olmalıdır. Bebeklerde burun tıkanıklığında serum fizyolojik en etkin ve uzun vadede olumlu sonuçlar veren bir çözümdür.

Op. Dr. Emre İLHAN

Çocukken burnuma tas geldi kemik kirildi içinde temizledilerse burnum kemerli biraz burun estetigi ücretiniz nedir... devamı