Hasta, depresif belirtileri bozukluğunun ana özelliği olarak sergiliyorsa ama bir başka duygu durum bozukluğunun veya zihinsel bozukluğun kriterlerini karşılamıyorsa başka türlü adlandırılamayan depresif bozukluk (BTA) terimi kullanılır.

Kolaylaştırılmış Tanısal Kriterler (DSM-IVT).

Başka Türlü Adlandırılamayan Depresif Bozukluk.

  • Herhangi bir spesifik depresif bozukluğun kriterlerine uymayan depresif bozukluk belirtiler

Başka Türlü Adlandırılamayan Depresif Bozukluk Hakkında Gerçekler ve İpuçları

  • Başka türlü adlandırılamayan bir zihinsel bozukluk, düşük özgüvenin eşlik ettiği genel karamsar duygu durumu ve normal olarak zevkli faaliyetlere ilginin veya bunlardan hazzın yitimiyle tarif edilir.
  • Başka türlü adlandırılamayan depresif bozukluk, minör depresif bozukluğa ve nükseden kısa depresif bozukluğa da yol açar.
  • Başka türlü adlandırılamayan depresif bozukluk vakasında majör depresif bozukluğu olan insanların yaklaşık %3,4’ü intihar eder ve intihar eden insanların %60 kadarında depresyon veya başka bir duygu durum bozukluğu vardır.
  • Başka türlü adlandırılamayan depresif bozukluğu olan insanlarda zayıf konsantrasyon ve hafıza, sosyal durumlardan ve aktivitelerden kaçınma, azalmış seks dürtüsü, ve ölüm veya intihar düşünceleri, uykusuzluk, iştah kaybı, bitkinlik, baş ağrıları ve sindirim sorunları gibi belirtiler vardır.
  • Başka türlü adlandırılamayan depresif bozukluk belirtileriniz varsa doktorunuza danışmalısınız.
  • Başka türlü adlandırılamayan depresif bozukluğu önlemek için grup terapisi kullanılır, deneyimleri ve hisleri paylaşmak için düzenli olarak toplanan küçük gruplar oluşturulur. Alkolizm gibi bağımlılıkları tedavi etmek için sık sık kullanılır.
İLGİLİ MAKALE

BTA Somatoform Bozukluk

Uzm. Dr. Henri Griladze

Bir hastada manik depresif major depresyon sanrisal bozukluk donemsel olarak teshis edilebilir mi tesekkurler... devamı