Baş Ağrını Kontrol Et

Evde, okulda, iş yerinde veya trafikte zamansız giren baş ağrılarını pratik yöntemlerle kontrol etmek ister misin? Son derece basit formüllerle 10 saniye içerisinde baş ağrını hafifletebilirsin.

Güzel bir yemek hayal et

Evet, oldukça şaşırtıcı gelebilir! Ancak pişmekte olan leziz bir ızgara bonfilenin az sonra midene ineceğini düşünmen veya en sevdiğin çikolatalı browni’nin yanında vanilyalı dondurmayla servis edileceğini hayal etmen baş ağrını hafifletmeni sağlıyor.

Meditasyon

Her nerdeysen çekinmeden gözlerini kapat ve kendini sadece 10 saniyeliğine bulunduğun ortamdan izole et. Meditasyon yapman için dağın tepesinde veya deniz kenarında olmana gerek yok. Derin nefes alıp vererek seni oldukça rahatlatacak bu yöntemi başının ağrıdığı zamanlarda kullanabilirsin.

Odak noktanı değiştir

Şiddetli baş ağrın diğer başka herhangi bir şeyi düşünmeni engelliyorsa kitap oku, dans et, yürüyüşe çık, telefonla konuş, yemek hazırla. Yeter ki baş ağrını düşünme, unutma odak noktanı değiştirirsen baş ağrın da hafifleyecektir.

Resim Yap

Hayatında hiç resim yapmayı denemediysen sanatın her dalı başlı başına bir terapi. Sadece resim de değil elbette ister heykel yap ister fotoğraf çek ama unutma sanat en etkili tedavi yöntemlerinden biridir.

Çıkar Not Defterini

Not defterleri sadece ders notları veya iş notları için değildir. Aç bir sayfa şiir, kompozisyon veya deneme yaz. Baş ağrın hafiflemiş olmalı?

Müzik dinle

Müzik dinlemenin zihni rahatlatıp mutlu ettiği kanıtlandı. Baş ağrın yüzünden düşen modunu en sevdiğin parçayı açıp dinlemeye başlayarak değiştirebilirsin. 

Gülümse

Gülümse veya kahkaha at! Başın mı ağrıyor durma başına gelen en komik hikâyeyi düşün veya seni her daim güldüren bir arkadaşını ara. Güldükçe baş ağrının geçtiğini hissedeceksin.

Masaj Yap

Ilık bir duş al ve rahatlatacak aromaterapi yağlarıyla ağrıyan bölgene masaj yap, hafif dokunuşlarla ağrıyan bölgeyi rahatlattıktan sonra yatağına uzanıp şekerleme yap!

Op. Dr. Salih AYDIN

hocam annem hic yürüyemez kıpırdayınca ağrıdan sızıdan aglamaya başlar durumda acile bile göturemiyorum tedaviye götürmek icın agrısını geçicı kesecek... devamı