Bal, insan beslenmesinde tatlılık ve hızlı enerji kaynağından daha fazlasıdır.

İyi bakterileri besler

Arıların bal mahsullerinde, arının özofagus ve kursağındaki boğumda farklı bir yararlı laktik asit bakterisi bulunduğu az bilinen bir gerçektir. Aslında saf bal, iyi bakterileri besler.

Kötü bakterilerle savaşır

Balın MRSA enfeksiyonunu yok edebileceğine dair raporlar on yıldır tıp literatürüne sunuluyor. Balın, kronik rinosinüzitten mustarip hastalardaki biyofilmle ilişkili MRSA izolatlarını öldürmekte etkili olduğu gösterilmiştir. Bazı araştırmalara göre, kronik venöz ülserlerdeki MRSA’yı öldürmekte de etkili olmuştur.

Diş plaklarına neden olan bakterileri öldürebilir

Manuka balı, Yeni Zelanda ve Avustralya’faki manuka bitkisinin çiçeklerinden üretilen özel bal, plak oluşumunu azaltmakta genelde ağız sularında kullanılan kimyasal klorheksidin glukonat kadar etkili olabilir.

Uçuğu öldürmede etkili olabilir

2004 tarihli bir çalışmaya göre, topikal bal hem dudak uçuğu hem de genital uçuk lezyonlarını tedavi etmed asiklovir ilaçlarına kıyasla etkili olabiliyor. Bal uygulamasından sonra yan etki görülmediği söyleniyor.

Gastrik hasara karşı koruyucu

Balın alkol, indometazin (bir NSAID ağrı kesici) ve aspirinden kaynaklı lezyonları önlediği gösterilmiştir.

Op. Dr. Aytun AKTAN

Adetten 1 hafta sonra kahverengi leke yoğun bi şekilde geliyor kasık ve hafif bal ağrım var sebebi ne olabilir evliyim ve 1 buçuk ay önce dusugum oldu... devamı