Aynı rüyayı yeniden görmenin nedenleri

Aynı rüyayı yeniden görmenin nedenleri
Tekrar tekrar aynı rüyayı görmek kişiye rahatsızlık verici bir süreçtir ve kâbus olarak kabul edilir. Bu durum genellikle yaşanan kötü olaylardan ve travmalardan kaynaklanır.

Bu tür yaşamsal travmalar kişinin hafızasında derin izler yarattığı için, kişi uykuya geçtiği dönemde bunların hatırlanması ve yeniden bilince çıkması mümkün hale gelir. Dolayısıyla yoğun sıkıntı içinde olan ve derin travmalar yaşamış kişilerde bu tür bilgilerin hatırlanması ve rüya sırasında görülmesi çok doğaldır.

Bazı psikatristler rüyayı bir rahatlama ve psikanaliz aracı olarak görürler. Rüya sırasında bunların görülmesi, aslında kişinin rahatladığı anlamına da gelebilmektedir.

Tekrar tekrar aynı rüyayı görebilmek için, kişinin travma yaşamış olması gerekir. Çünkü bu tür yaşamsal travmalar bilinçte çok yer eden, ama kişinin unutmak, üzerinden atmak istediği bir süreci ifade ettiği için, aynı rüyayı yeniden yeniden görmek, bir rahatlama aracı olarak da rol oynar.

Bir travma yaşanmadan aynı rüyayı tekrar tekrar görmek mümkün değildir. Çünkü bir şeyi hatırlayabilmek için, kişinin bilincinde çok yer etmesi ve ondan çok büyük rahatsızlık duyuyor olması gerekir. Dolayısıyla travma, tekrar tekrar aynı rüyayı görmek için gerekli olan bir süreçtir.
  • Rüya görme
  • tekrar tekrar aynı rüyayı görme nedenleri
  • kabus
  • kabus görmenin nedenleri
  • travma yaşama