Boy uzatmanın en iyi yolu muhtemelen düzenli olarak boy uzatan egzersizler yapmaktır.  Yoga, vücut esnetme hareketleri, barfiks egzersizleri gibi boyunuzu uzatmak için yapabileceğiniz çok çeşitli egzersizler vardır. Aslında boy uzatma egzersizlerin çoğu, omurganızı ve vücudunuzu esnettiği için daha uzun görünmenizi ve daha doğru durmanızı sağlar.

Asılma egzersizleri, boy uzatmak için yapacağınız uç türde bir esnetme hareketidir ama genellikle (doğru ve sürekli yapıldığında) fark edilir sonuçlar verir, üstelik çok fazla zaman harcamanızı gerektirmez.

Bunun yanı sıra asılma egzersizleri, omurganızdaki basıncı azaltır ve böylece omurga disklerinizin daha fazla sıvı tutmasına izin verir. Asılmanın boy uzatmadaki etkisi çoğu zaman geçicidir ancak sürekli yapılan asılma hareketleri uzun vadede boyunuzu uzatabilir. Asılma hareketleri çoğunlukla 2 ile 5 santimetre arasında değişen bir boy artışı sağlayabilir. Aynı zamanda bilek, kol ve kaslarınızı güçlendirir.

Asılma egzersizleri için yere paralel olmak ve vücut ağırlığınızı kaldırmak şartıyla herhangi bir barfiks, yatay bar, ağaç dalı veya benzer herhangi bir alet kullanılabilir. Ayrıca kullanacağınız barın yerden en az 2 metre yukarda olması gerekir ki egzersizleri yaparken bacaklarını bükmenize gerek kalmasın.

Eğer evde asılma hareketlerinizi yapabileceğiniz bir bar yoksa çivi ya da cıvata kullanmadan sadece kapı çerçevesini kullanarak asılma hareketlerinizi yapmanızı sağlayacak bir alet satın alarak egzersizlerinizi yapabilirsiniz.

Boy uzatmak için yapılan asılma hareketleri mutlaka haftanın 6 gününde, günde 5 kez ve her seferinde en az 10 saniye yapılmalıdır; ama elbette bu temel kurallardan daha fazla sayıda da asılma egzersizi yapabilirsiniz. Gün içerisinde yapılacak 5 asılma hareketini isterseniz tek seferde istenirseniz gün içinde farklı zamanlarda yapılabilirsiniz. Her ikisi de aynı sonucu verir.

Barfiks egzersizlerini yapmak için bir bara asılın, 10 saniye için her iki elinizle birlikte sıkıca tutun, sonra yavaşça ayaklarınızı yere koyun. 10 saniye dinlenin ve hareketi 4 kez daha tekrarlayın. Kollarınızın güçlendiğini hissettiğinizde asılma zamanınızı 20 saniyeye, dinlenme zamanınızıysa 15 saniyeye çıkarın. Hareketi daha fazla da yapabilirsiniz ama kendinizi fazla zorlamayın.

Farklı barfiks egzersizleri:

  • Sırt, omuz ve kol kaslarınızı dengelemek için bir gün başınız barfiksin üstüne gelecek şekilde, diğer gün başınız altında kalacak şekilde asılma hareketlerinizi çeşitlendirin. Başlangıçta hareket biraz zorlayıcı gelebilir ama bir kere yapmaya başladıktan sonra asılma egzersizlerini yapmak daha kolay hale gelecektir.
  • Vücudunuzu öne ve geriye doğru yavaşça esnetin.
  • Bisiklet çeviriyormuşsunuz gibi ayaklarınızı hareket ettirin ve olabildiğince esnetin.
  • Asıldığınız zaman dizlerinizi göğsünüze doğru yavaşça ve kontrollü bir şekilde çekin. İkiye kadar sayın ve yine yavaşça ayaklarınızı yere doğru uzatın. Hareketi yapabildiğiniz kadar yapın. Hareket sonrasıysa kollarınız sallayın. 
  • Aynı zamanda özel tasarlanmış ayakkabılarla baş aşağı asılabilirsiniz. Baş aşağı asılma, boy uzatmak için yapacağınız normal asılma hareketlerinden daha fazla asılı kalmanıza izin verir. Baş aşağı asılma bunun yanı sıra kan dolaşımını hızlandırır, duruşu ve omurga hizanızı geliştirir.
  • Asılırken vücudunuzu yukarı çekin. Başınızı barın ön kısmına çekerek hareketi çeşitlendirin. Bir dahakine de başınızı arka tarafa itmeyi deneyin.
  • Asılma sırasında, bacaklarınızı göğsünüze doğru çekin ve aniden bırakın.

Dahası kollarınızda oluşabilecek yaralanmaları ve zedelenmeleri önlemek adına ağırlık kaldırma hareketleri için özel tasarlanmış bilek sargılarını kullanmanız tavsiye edilir. Ayrıca bu sayede daha uzun asılı kalabilirsiniz. Boy uzatmak için istikrarlı şekilde asılma hareketlerini uygulamak çok önemlidir. İlk üç ay muhtemelen en zorlu kısımdır, bu yüzden asılma egzersizlerini alışkanlık edinmek için yapmaya devam edin. Ancak bu şekilde asılma egzersizlerinden boyunuzu uzatma, duruşunuzu düzeltme gibi olumlu sonuçlar bekleyebilirsiniz.

İLGİLİ MAKALE

Boy Uzatan Egzersizler

Prof. Dr. Fahri ERDOĞAN

20 yaşındayım boyum 154 boy uzatmak için ne yapmam lazım egzersiz dışında çünkü artık boyumun kısa olması psikolojimi bozuyor ... devamı