Güzellik uygulamalarının favori ürünlerinden olan argan yağının faydaları saçlarda, ciltte ve yüzde görülebilir. Bu güçlü yağ, argan ağacının meyvesinin çekirdeklerinden elde edilir. Argan ağacı sadece Fas’ın güneybatı bölgesindeki Atlas Dağları’nda bulunmaktadır. Son yıllarda daha popüler bir ürün olsa da aslında Faslı kadınlar tarafından binlerce yıldır üretilmiş ve kullanılmıştır. Yüz, tırnak ve saçlardaki kullanımı MÖ 600 yılına kadar uzanır.

Argan yağının faydalarından ilki kuru ve pullu ciltleri nemlendirmesidir. İçeriğindeki bol miktarda E vitamini ve esansiyel yağ asitleri (oleik asit ve linoleik asit) sayesinde argan yağı kuru ciltler üzerinde güçlü bir nemlendirici etkiye sahiptir. Ayrıca yağın içinde bulunan antioksidanlar egzama gibi cilt problemleri olan kişilerde çok yararlı olabilir.

Argan yağı cildin diğer ürünleri daha iyi emmesine yardımcıdır. İçeriğindeki oleik asit cildin geçirgenliğini artırarak diğer maddelerin cilt bariyerini daha kolay aşmasını sağlar. Cildin nemini içine hapsetmek ve ihtiyaç duyduğu suyu sağlamak için günlük olarak kullandığınız nemlendiricinin içine bir ya da iki damla argan yağı ekleyebilirsiniz.

Argan yağının faydalarından bir diğeri kırışıkları önlemeye yardımcı olmasıdır. İçindeki yağ asitleri ciltteki dokuları güçlendirerek kırışıklıklara karşı koruyucu etki yapar. 2014’te yapılan bir araştırmanın sonuçlarına göre argan yağı kullanan kadınlarda cildin nemi tutma becerisi artmaktadır. Hatta faydalar sadece cilt düzeyinde değil daha derinde, hücresel düzeyde de görülür. Yağın yaşlanma karşıtı etkisini güçlendirmek için argan yağını seramidlerle bir arada bulunduran ürünleri tercih edin. Seramidler de cildin lipit bariyerini aşmakta etkilidir.

Sivilce probleminiz varsa bunu daha fazla yağla çözmek tuhaf gelebilir ancak argan yağı cildi sivilceye yatkın kişiler için de yararlıdır. Genellikle sivilce oluşumları cilt yağlı olduğundan değil ciltte enflamasyon, kuruluk ve hasar olduğu için gelişir. Argan yağındaki yağ asitlerinden linoleik asit enflamasyonu azaltır, cildi yatıştırır ve nemini artırır.

Esansiyel yağ asidi içeriği yüksek olduğundan argan yağı saç derisinin sağlığını da iyileştirebilir. Saçın sağlıklı olması için saç derisinin sağlıklı olması gerekir. Esansiyel yağ asitlerinin saç derisine ulaşması için saç uzunluğunuza göre 1-3 damla yağı avucunuza alın ve avuçlarınızı sürterek yağı ısıtın. Sonrasında masaj yaparak köklerden uçlara kadar saçlarınıza sürün. Bu uygulama kepek ve kaşıntı problemlerine iyi gelir, hatta saç büyümesini bile destekler.

Op. Dr. Yusuf CAN

Yüze yağ enjeksiyonu yaptirmak istiyorum fiyat alabilirmiyim... devamı