Anormal Vajinal Akıntıyı ve Enfeksiyonu Önlemenin 12 Yolu

Anormal Vajinal Akıntıyı ve Enfeksiyonu Önlemenin 12 Yolu

Vajinal akıntı ve enfeksiyonların oluşmasında birçok faktör rol oynayabilir. Vajinal enfeksiyon riskinizi azaltmak için ne yapabilirsiniz? Aşağıda yer verilen basit yöntemleri deneyerek vajinal enfeksiyon kapma riskinizi önemli ölçüde azaltabilirsiniz:

 1. Her zaman pamuklu külot giyin. Pamuk genital bölgenizi kuru tutarak hava almasına izin verir. Aynı zamanda sadece gün içinde külot giyip geceleri uyurken giymemeniz de iyi bir fikir olabilir.
 2. Vajinayı dezenfekte etme amaçlı sıvılar kullanmayın.
 3. Vajinal kayganlaştırma için hiçbir zaman vazelin veya başka yağlar kullanmayın. Bu, bakterilerin büyümesi için bir beslenme alanı yaratabilir.
 4. Bir vajinal enfeksiyon için tedavi görüyorsanız, daha iyi olduğunuzu düşünseniz bile tüm ilaçlarınızı talimat edildiği şekilde kullanın.
 5. Bir vajinal enfeksiyon tedavisi sırasında cinsel ilişkiye girmeyin. Hiçbir belirtiniz kalmayana dek bekleyin.
 6. Kadınlara yönelik hijyen ürünleri, parfümlü veya deodorantlı sabunlar, pudralar, losyonlar ve köpüklü banyolar gibi vajinayı tahriş edebilecek ürünlerle vajinanın temasından kaçının.
 7. Uzun süreli mayo, jimnastik kıyafeti veya külotlu çorap gibi vücudu sıkan kıyafetler giymekten kaçının.
 8. Vajinal enfeksiyonlar çoğunlukla aşırı kaşınmaya sebep olur, ama yapabiliyorsanız kaşınmayın. Enfeksiyonlu yerleri kaşımak sorunu daha da kötüleştirecektir.
 9. Adet döneminiz vajinal kremler veya vajinal fitiller kullanırken başlarsa adet döneminiz boyunca ilaçlarınızı düzenli olarak almaya devam edin ve tampon yerine ped kullanın. 
 10. Bir vajinal enfeksiyondan dolayı kendi kendinizi tedavi etmeye çalışıyorsanız ve belirtileriniz tedavinizden sonra düzelmediyse, vajinal muayene için doktorunuza görünün. Randevunuzdan önceki 48 saat boyunca herhangi bir vajinal ürün kullanmayın.
 11. Uzun süreli tek eşli bir ilişkide değilseniz cinsel ilişki sırasında her zaman prezervatif kullanın.
 12. Tuvaletinizi yaptıktan sonra her zaman önden arkaya doğru silin. Bu şekilde silmemek bakterileri vajinaya kolaylıkla bulaştırır ve vajinal akıntı ve enfeksiyona yol açabilir.

Elbette temel hijyen, yeterli uyku ve yeteri kadar sıvı alımı ile destekli çok yönlü bir beslenme genel sağlığınız kadar vajinal sağlığınız için de her zaman gereklidir.

 • vajinal akıntı