Adet Döneminden Önceki Akıntı

Adet Döneminden Önceki Akıntı

Adet Döneminden Önceki Akıntı

Az bir miktar vajinal akıntı veya salgı oldukça normaldir. Neredeyse tüm kadınların adet döngüleri sırasında biraz akıntısı vardır. Bu akıntı, vajinanın içinde bulunan rahim boynu ve bezeleri tarafından üretilen sıvıdan başka bir şey değildir. Bu sıvı çok önemli bir amaca hizmet eder. Vajinadan ne zaman bir akıntı gelse vajina duvarını saran eski hücreleri de kendisiyle birlikte götürür. Bu şekilde sıvı vajinanın içinin temiz ve sağlıklı tutulmasına yardımcı olur. Normal vajinal akıntı genelde şeffaf veya süt beyazı rengindedir ve lastik gibi esnektir ve hafif yoğundur. Normal vajinal akıntı kokusuzdur ve akıntıyla birlikte kaşınma veya yanma hissi olmaz. Ancak normal akıntının rengi ve yoğunluğu adet döngüsü sırasında bazı değişiklikler geçirebilir. Aslında birçok kadın adet döngüsü öncesi akıntılarında bir artış gözler.  

Normal vajinal akıntının rengi beyaz, renksiz veya şeffaf olabilir. Bazı kadınlar için yumurtlama dönemi sırasındaki akıntı biraz daha yoğun olabilir. Ama genelde kadınlar bu dönemde arada sırada beyaz lekeli olabilen berrak ve esneyen akıntılarında bir artış olduğunu gözlemlerler. Yumurtlama sırasında östrojen seviyesi vücutta artar, ve rahim boynu bezelerinin berrak ve sulu bir sıvı salgılamasına neden olur. Adet döneminden önce, döngünün sonunda ve döngünün başlangıcında gelen yoğun ve beyaz akıntı da oldukça normaldir.

Ancak beyaz akıntıya eşlik eden kaşıntı bir mantar enfeksiyonunun göstergesi olabilir. Diğer taraftan kahverengi akıntı birçok hastalığın bir işareti olabilir. Çoğu zaman akıntının kahverengi olmasının nedeni eski kan hücrelerinin varlığıdır. Adet dönemi öncesi gelen kahverengi akıntı genelde aylık döngünüzün başlayacağına işaret eder. Kahverengi akıntı başka şeyler anlamına da gelebilir. Mesela polipler yüzünden kahverengi akıntı oluşabilir. Polip, rahim boynu veya vajina duvarı üzerinde bulunan bir grup hücredir. Bu poliplerin kanaması akıntının renginin kahverengi olmasına neden olabilir. Tümörler gibi olmalarına rağmen poliplerin yüzde 90'ı iyi huyludur veya kanserli değildir.

Bazen adet dönemi öncesi kahverengi akıntı, fetüsün endometriyum dokusuna yerleştiğinde oluşan kanama gibi implantasyon kanamasından oluşabilir. Olağan döngüsünde seyreden adet dönemi başlangıcında böylesi bir kahverengi akıntı veya lekelenme görürseniz bu gebeliğin erken belirtisi olabilir. Gebelik belirtisi olarak adet dönemi öncesinde gelen akıntıdan endişesi olanlar aynı zamanda implantasyon kanamasının da adet döneminden bir hafta öncesinde kahverengi akıntıya neden olabileceğini akılda tutmalıdırlar. Doğum kontrol hapları kullanan kadınlardan da adet döneminden önce kahverengi akıntı gelebilir. Birçok kadın adet döneminden önce az miktarda kahverengi akıntı geldiğini gözlemleyebilir, bu oldukça normaldir. Ama akıntınız yeşil veya sarı renkliyse, özellikle akıntı yoğun ve parçalar halinde geliyorsa ve kötü kokuyorsa o zaman bir enfeksiyon belirtisi olabilir. Kokulu akıntıya dair bilgi almak gerekir.

Şimdiye kadar normal ve anormal vajinal akıntı arasındaki farkı anlayabilmiş olmanız gerekiyor. Öyleyse adet döngünüzden önce normal akıntı geliyorsa endişelenmek için bir neden yoktur. Ama akıntı miktarında, renginde ve kokusunda herhangi bir değişim gözlerseniz o zaman olabildiği kadar çabuk jinekologunuzu görmeye gidin. Böylesi anormal akıntının tedavisi altta yatan nedenlere bağlıdır. Bu nedenle jinekologunuz belli bir tedavi planı oluşturmadan önce bir dizi test ve muayene yapar.

Akıntı miktarındaki anormal artış kadar akıntıya eşlik eden kaşıntı, tahriş ve yanma hissi de vajinal akıntının normal olmadığının işaretleridir. Kaşıntı ve tahrişle birlikte görülen anormal vajinal akıntıya aynı zamanda kötü bir koku da eşlik eder. Diğer yandan adet döneminden önce veya adet döngüsü sırasında herhangi bir zamanda gelen yeşil veya sarı akıntı bir enfeksiyonu gösterebilir. Akıntıdaki böylesi değişimler üreme organlarındaki bazı sorunlarla ilgili olabilir. Bu tip bir anormal akıntıya tam olarak neyin neden olduğunu öğrenmenin en iyi yolu jinekologunuza sorunun kesin bir değerlendirmesini yaptırmaktır. Böylece gereksiz stres ve endişeden kurtulmuş olursunuz.

  • adet dönemi
  • vajinal akıntı