Polen en sık görülen alerjenlerden biridir. Polen taneleri havaya ağaçlardan, çimenlerden ve otlardan farklı bölgelerde ve yılın farklı dönemlerinde yayılır. Öksürük polen alerjisinin çok sayıda belirtisinden biridir. Öksürüğünüz üç haftadan uzun sürmüşse bir doktora görünmeniz tavsiye edilir. Polen alerjisi tedavisi görüyorsanız bile belirtilerinizi rahatlatmak için yeni ilaçlara ihtiyacınız olabilir.

Polen taneleri saman nezlesine yol açar. Her yıl 35 milyon Amerikalı mevsimsel saman nezlesine yakalanmaktadır. Polen taneleri nefes yoluyla vücuda girince burnunuzda ve boğazınızda kalırlar. Ağızdaki tahriş öksürüğün sebeplerinden biridir. Burun akıntısı ve burun arkası sızıntısı da polen alerjisiyle alakalı öksürüğün diğer nedenlerindendir. Saman nezlesinin diğer belirtileri arasında hapşırma, kaşıntılı gözler ve gözlerin altında koyu renkli halkalar bulunur.

Polen alerjileri polene daha az maruz kalarak önlenebilir. Yaşadığınız bölgede polen miktarı fazlaysa bu zor olabilir. Polen havada kolayca taşınır ve rüzgarla kilometrelerce yol gidebilir. Dışarıdan geldiğinizde hemen duş almak ve pencereleri kapalı tutmak, polen sayısının yüksek olduğu dönemde dışarı çıkarken yüz maskesi takmak alınabilecek önlemler arasındadır.

Antihistaminler polene alerjik reaksiyonu önlerken dekonjestanlar öksürüğe sebep olan burun arkası akıntısını azaltabilirler. İlaç almadan önce mutlaka doktora danışmak gerekir. Şiddetli polen alerjisi ve sürekli öksürük reçeteli ilaçlar gerektirebilir. Alerji iğneleri polen hassasiyetine karşı uzun dönemli rahatlama sunmaktadır. Bu sayede bağışıklık sisteminin gücü polene karşı birkaç ay boyunca artırılır.

Bazı durumlarda doktorun acil müdahalesi gerekli olabilir. Eğer öksürük kanla, aşırı kilo kaybıyla, veya yüksek ateşle birlikte görülüyorsa acil tedavi uygulanmalıdır. Polen, astımı olan hastaların belirtilerini kötüleştirbilir. Öksürüğün yanında nefes alma güçlüğü de görülüyorsa bu astıma işaret eder. 

Dr. Saadet RIZAOĞLU

Benim 4 aylık bir oğlum var surekli öksürük var burunda kaşıntı hapşırma ilac kullaniyoruz bittikten bir hafta sonra tekrar başlıyor neden ola bilir... devamı