Alerji şikâyetiyle doktora başvuran hastalar, öncelikle bir ilaç tedavisinden geçerler. Ancak bundan önce, mutlaka kişinin alerjik duyarlılığının saptanması, bunun için alerji testlerinin yapılması ve buna göre tedaviye karar verilmesi gerekir.

Hastaların tedavisi mono tedavi ya da kombine tedavi olabilir. Yani hastaya bir ilaç da verilebilir, iki ilaç da verilebilir. Bu ilaçların başında topik steroidler gelir. Bunlar buruna sıkılan kortizonlardır ve sentetiktirler. Halk arasında genellikle kortizon kullanımından korkulur. Ancak bu korkuya gerek yoktur. Çünkü spreylerde kullanılan kortizon, kullanılan normal kortizon dozunun miligramının binde biri kadardır. Onun için, korkulduğu gibi bir etki göstermez fakat yine de doktor kontrolünde alınmalıdır.

Topik steroidlerden sonra, ikinci aşama olarak antihistaminikler kullanılır. Bazı hastalarda ise bu iki ilaç birlikte kullanılabilir. Bunların dışında tedavide kullanılan bir de kromonlar vardır.  Bu ilaçları da yine düzenli ve dikkatli, daha yavaş etkide bulundukları için de daha erken aşamada kullanmak gerekir.

Op. Dr. Sinan GÖKER

Kizimin Kornea dikleşmesi var.Dr.bey tedavisi mumkunmu.Başlangicta oldugunu soylemisler damla vermisler.Alerjisi var nedeni olabilirmi.... devamı