Akupuntur kadim bir Çin yöntemidir ve vücudun farklı bölgelerinde cilde ince iğnelerin batırılmasıyla yapılır. Akupunkturun vücudun yaşam enerjisi olan chi’nin vücuttaki kanallarda akmasını sağladığı düşünülmektedir. Akupunkturun birçok hastalığı tedavi ettiği söylenir, bunların arasında bağımlılık, depresyon, bağışıklık sistemi bozukluğu, sindirim sistemi bozuklukları ve migren gibi ağrılar yer alır. Akupunktur ayrıca vücudun farklı bölgelerini uyarıp dengeli olmalarını sağlayarak kilo kaybına yardımcı olabilir.

Kilo kaybı beynin düzenleyici bölgesi (hipotalamus) ve vücudun geri kalanı arasında bozulan enerji akışı sebebiyle görülebilir. Akupunktur bu enerji akışını düzelterek vücudun dengesini bulmasını sağlar ve kilo kaybını kolaylaştırır.

Vücudun belirli noktalarına batırılan akupunktur iğneleri metabolizmayı canlandırarak, sindirimi iyileştirerek, aşermeleri azaltarak, iştahı azaltarak, besin maddelerinin vücut tarafından kullanımını iyileştirerek kilo kaybı çabasını destekler. Ayrıca karaciğer fonksiyonunu da geliştirir ve böylece yağ yakımı ve besin maddelerinin işlenmesi iyileşir.

Kilo kaybı için akupunktur uygulanan hastaların kulaklarında dört ana noktaya akupuntur iğnesi batırılır. Bunlar mide noktası, açlık noktası, endokrin noktası ve Shen Men noktasıdır. Bazı durumlarda birkaç gün kalmaları için iğneler bantlanır.

2005’te psikoaktif ilaç kullanımı sebebiyle obezite yaşayan kişiler üzerinde yapılan çalışmada gerçek akupunktur tedavisi alan kişilerin kilo verdiği görülmüştür. Sahte tedavi uygulanan kişiler ise kilo almıştır. 1998’de Avustralya Aile Hekimi dergisinde yayınlanan bir araştırmada da akupunktur tedavisi alanların kilo verdiği ve iştahlarının azaldığı belirtilmiştir.

Birkaç haftaya yayılan en az 10 akupunktur seansı boyunca tedaviye devam etmeniz ve güvenilir bir uygulayıcıyla çalışmanız tavsiye edilir. 

Dyt. Sanem APA

15 yaşındayım boyum 1.64 kilom 60 sizce kilom normal mi? bacaklardaki selülit çıkması doğal mı , doktora gitmelimiyim, nasıl kurtulabilirim?... devamı