1.     Akıllıca Ölçüp Biçin.

Profesyonel güzellerin birer estetik mucize olduğunu unutmayın ve kendinizi onlarla hiçbir şekilde karşılaştırmayın. Bunun yanı sıra sizi baştan aşağıya süzenlerin çoğunlukla kendilerini, daha güzel birileriyle kıyasladıklarını aklınızdan çıkarmayın. 1980’lerin süper modeli Carol Alt bile kendisi için şunları söylüyor: “Hiçbir zaman için çok güzel olduğumu düşünmedim. Yürüyüşü ve güzelliğiyle bir odaya giren ve odada egemenliğini ilan eden kadınlar vardı, Nicolette Sheridan gibi.” 

2.     İlişkilerinize Yansıtın.

Bridge Coaching Enstitü başkanı, aynı zamanda klinik psikolog olan Ellen McGrath’e göre kendimizi çoğu zaman başkalarının gözlerinden görmek isteriz. Bu noktada eşlere büyük iş düşüyor, çünkü kişinin kendi görünüşünü değerlendirme sürecinde eşlerin katkısı önemli. Eşlerden alınan yeterli dozda ilgi ve kabul görme, mum ışığında yenilmiş romantik bir akşam yemeği kadar kadınlara kendilerini iyi hissettirir. Eleştirel bir insanla ne kadar yakınlaşırsanız kendinize de o kadar acımasız bir şekilde davranırsınız. Eğer kendinizi çekici bulmuyorsanız, sizi bu şekilde düşünmeye iten şeyin eşinizin söyledikleri olup olmadığını sorun kendinize.

3.     Seninle Bir İlgisi Yok!

Utangaç insanlar, diğer insanlara oranla kendilerini daha az çekici olarak değerlendirme eğilimindedirler. Indiana Üniversitesi psikoloji profesörü Bernie Carducci “kendimize odaklandığımızda kendi kendimizi daha çok ve acımasız eleştirmeye başlarız” diyor. Kendinizi diğer insanlara yaklaşmaya zorlarsanız, onlar tarafından aranılan biri olursunuz ve kendinize olan güvensizliğiniz azalır. Bir grup arkadaşınızla bir partide boy gösterin, aniden kendinizi daha çekici hissedeceksiniz.

4.     Enstrüman Sizsiniz.

Vücudunuz değişmeyen bir obje mi yoksa işlemekte olan bir makine mi? Psikolog Stephen Franzoi’ye göre kadınlar, vücutlarının nasıl göründüğünü düşünme eğilimindeyken erkekler genellikle nasıl daha iyi hissettiklerine odaklanırlar. Franzoi “vücudunuzu bir araç olarak düşünürseniz, onu değiştirebileceğinizi ve şekillendirebileceğinizi fark edebilirsiniz,” diyor ve ekliyor: “Bu proaktif yaklaşım, görünüşünüzü değiştirmek için gücün kontrolünü tekrar size verir.”

5.     İçsel Bir Makyaj Uygulayın.

Kendi kendinize olumsuz şeyler söylemekten kaçının. Vermont Üniversitesi profesörü James Rosen “benim iğrenç şişko kalçalarım” gibi olumsuz kişisel eleştirilerinizi, “benim kalın ve kaslı bacaklarım” gibi daha tarafsız eleştirilerle değiştirmenizi tavsiye ediyor. Ayrıca görünüşünüzün diğer yönlerini görmeleri için diğerlerine zaman verin. Diğer insanlara neden cazip geldiğinizi bir düşünün. Belki sıcakkanlılığınız, yetenekleriniz ya da ilginç kişiliğinizden dolayı olabilir. Aslında uzun vadede önemli olan bu size özgü özelliklerinizdir, fiziksel görünüşünüz değil.

6.     Bambaşka Bir His Yaratın.

Utangaç mizacını yenmeye çalışan Carducci, sadece en hoş erkek değil aynı zamanda en iyi giyinen erkek de olmak için çabalıyor. “En sevdiğim kıyafetlerim sarı koton gömleğim, geometrik desenli kırmızı kravatım, smokinim ve ekoseli ceketim. İnsanların beni tanıması için çalışıyorum. Sizi yansıttığını düşündüğünüz kıyafetlerin içerisindeyken karşınızdaki ile daha kolay iletişime geçersiniz. Ne kadar güzel olduğunuz değildir önemli olan, ne kadar yaklaşabilir olduğunuzdur,” diyor.  

7.     Yaşlandıkça Daha İyi Hissedeceksiniz.

Yaşlanmaktan hepimiz deliler gibi korkarız ama yaşlandıkça kendini daha çekici hissedenlerin olduğu da bir gerçek. Yaşlı insanlar çoğu zaman nasıl göründüğünü umursamaz.

8.     Güzellik Her Derde Deva Değil

Ortalama olarak çekici insanların daha gösterişsiz kişilere oranla daha mutlu olduğunu söyleyemeyiz. İyimserlik ve umut gücüyle ilişkilerinizi, hayat amacınızı iyileştirmek, görünüşünüzün hissettireceğinden daha mutlu hissettirecektir. Süper model Carol Alt diyor ki: “Beni yanlış anlamayın, güzel olduğum için özel muamele gördüğüm zamanlar oldu. Ama çokça kalbim kırıldı. Boşandım. Hem babamı hem de kardeşimi kaybettim. Anladım ki kader görünüşe bakıp karar vermiyor.”

Doç. Dr. Semih ÖZKAN

merhaba; yaklasık olarak bır yıldır korunmasız ılskı yasamamıza ragmen gebelık olusmayınca doktora gıttım ve herhangı anormal bır cıkmadı.Bunun uzerın... devamı