Bir süredir, çalışmalar aspirin ve diğer reçetesiz ağrı kesicilerin meme ve yumurtalık kanserine karşı koruma sağlayabileceğini ileri sürüyordu. Şimdi yeni bir çalışma bunun nedenini açıklayabilir.
 
Çalışmada, düzenli olarak aspirin, Advil, Aleve ve Motrin veya Tylenol (asetominofen) steroid yapıda olmayan iltihap önleyici başka ilaçlar (NSAID’ler) alan menopoz sonrası kadınların östrojen seviyeleri, ağrı kesici almayan kadınlardan daha düşüktü.
 
Düşüşler az miktardaydı ama bulgular, ağrı kesicilerin birçok meme ve yumurtalık kanseri riskini, onları tetikleyen hormonları bastırarak azaltabildiğine dair şüpheleri destekliyor.

Slayt: Kronik Ağrılarınızı Azaltacak Günlük 10 Alışkanlık
 
Çalışmanın araştırmacıları, kanseri önlemek için ağrı kesiciler önerilmeden önce, aradaki ilişkinin doğrulanması gerektiğini söylüyor. Düzenli aspirin ve NSAID kullanımı, nadir ama muhtemelen ciddi mide ve bağırsak kanamasıyla, Tylenol de karaciğer yetmezliğiyle ilişkilendirilir. Bu riskler, potansiyel yararlardan daha ağır basabilir.
 
Araştırmacılar, “Menopoz sonrası kadınların benzer bir topluluğunda, ağrı kesici kullanımının hormon düzeylerine etkisini doğrudan ölçen rastgele bir deney yararlı olabilir,” diyor.

Prof. Dr. Nurettin LÜLECİ

Hocam kanser hastalarında genel olarak ağrı nasıl olur?... devamı