Nedir

Nedir?

Ağrı bozukluğu (konversiyon bozukluğu gibi) bir somatoform rahatsızlık türüdür.

Bir veya daha fazla anatomik bölgedeki ağrının sadece ya da büyük ölçüde psikolojik faktörlere bağlı olarak ortaya çıktığı bir hastalık, hastanın dikkatini çeken temel odak noktasıdır ve önemli derecede üzüntüye ve işlev bozukluğuna neden olur.

Ağrı bozukluğu ağırlıklı odak noktası ağrılı fiziksel şikayetler olan ve psikolojik faktörlerin şikayetin başlangıcı, ciddiyeti, şiddeti veya idaresinin merkezi olduğu somatoform bir rahatsızlıktır.  

Ağrı Bozukluğu İçin Tanısal Kriterler

 1. Bir veya daha fazla anatomik alandaki ağrı klinik görünümün temel odağıdır ve klinik ilgi gerektirecek kadar ciddidir. 
 2. Ağrı sosyal, mesleki veya diğer önemli işlev alanlarında klinik olarak önemli üzüntü ve bozukluklara neden olur.
 3. Psikolojik faktörlerin ağrının başlangıcı, ciddiyeti, şiddeti veya idaresinde önemli bir rol oynadığı düşünülür. 
 4. Belirti veya eksiklik kasti olarak üretilmez veya kişi rol yapmaz (Yapay Bozukluk veya Hasta Rolü Yapmada olduğu gibi).
 5. Ağrı Duygu durum, Endişe veya Psikotik Bozukluk ile daha iyi açıklanamaz ve Disparüni (acı veren cinsel ilişki) kriterlerini karşılamaz. 

Belirtiler

Belirtiler

Psikolojik faktörlerle ilişkili ağrı özellikle duygu durum ve endişe bozuklukları olmak üzere birçok psikiyatrik sağlık sorununda yaygındır; fakat ağrı bozukluğunda ağrı baskın şikayettir. Vücudun herhangi bir yeri etkilenebilir; fakat sırt, baş, karın ve göğüs bölgesi muhtemelen en sık etkilenen bölgelerdir.

Ağrı bozukluğunun birincil belirtisi kişinin sosyal, mesleki veya boş zamanlarını değerlendirme yetilerini birkaç ay etkileyen kronik ağrıdır.

Sebepler

Sebepler

Ağrı bozukluğu konversiyon mekanizmasına bağlı gelişebilir ve bazı hastalar “ağrı-eğilimli kişilik” sahibi olabilirler. Bu kişiler kendilerine ilişkin olarak uzun süreli suçluluk ve değersizlik hissine kapılırlar ve kronik olarak cezalandırılma veya telafi ihtiyacı duyarlar; ağrı bunu sağlar.  

Maalesef doğasında “psikolojik” olan ağrı genellikle hem tıp profesyonelleri hem de genel halk tarafından damgalanır. Zihin ve vücut arasındaki bağlantının tam anlaşılmaması, ağrının nedeni psikolojikse gerçek olmadığı ve ilaç veya zihinsel sağlık tedavisi olmadan kontrol altına alınabileceği gibi bir yanlış anlaşılmaya neden olabilir.

Tedavi

Tedavi

Psikiyatrik bir rahatsızlığa ilişkin ağrının tedavisi birincil sağlık durumunun tedavisidir. Ağrılarının psikolojik nedenlere bağlı olduğunu kabul etmek istemeyen hastalarla bir iş ilişkisi sürdürebilmek için beceri gereklidir. İlgili herhangi bir fiziksel rahatsızlık tedavi edilmelidir ve yeterli ağrı kesici sağlanmalıdır.

Kronik ağrının kontrol idaresi kişisel olarak planlanmalıdır, kapsamlı olmalıdır ve hastanın ailesini içermelidir. Bütün fiziksel nedenler tedavi edilmelidir. Psikolojik bakım iki konuya yöneltilmiştir:

 • İlgili zihinsel rahatsızlığın bulunup bulunmadığı. Bu değerlendirme pozitif bulgulara dayanarak yapılmalıdır ve sadece belirli bir organik nedeninin tanımlanmamasına bağlı olarak yapılmamalıdır. Eğer depresif bir rahatsızlık mevcutsa bu rahatsızlık etkili şekilde tedavi edilmelidir. Depresif rahatsızlığa ilişkin delillerin yokluğunda antidepresan ilaçlarlar kronik ağrı sorunu bulunan hastalarda etkili olabilir.
 • Ağrının veya ilgili herhangi bir davranışın psikolojik teknikler kullanılarak değiştirilip değiştirilemeyeceği.

Davranış tedavileri faydalıdır. Bununla birlikte kronik ağrı sorunu bulunan birçok hasta bu yöntemlerden tamamen yararlanmak için gerekli motivasyonu göstermez. Bazı durumlarda bu tedavi uyumsuz davranışın sosyal teşvikini azaltmayı ve hastayı bu yetersizliği yenme yolları arama konusunda cesaretlendirmeyi hedef alır.

Farmakolojik ve davranış terapileri bazı hastalar için birlikte uygulanabilir. Multidisipliner ağrı klinikleri tedavilerin düzenlemesine ilişkin eğitim verir ve kaynak sağlar. Birçok hasta böyle bir tedaviyi kabullenmeye istekli olmasa da ve diğer tedavilerin de uygun olmadığı düşünülse de bu tedaviler katılımcılar için uygun maliyetlidir.

Ağrı Bozukluğuyla İlgili Gerçekler Ve Öneriler

 • Ağrı bozukluğu psikolojik strese sonucunda vücudun bir veya daha fazla bölgesinde kronik ağrıların oluşmasıdır.
 • Ağrı bozukluğu psikolojik faktörlerle ilişkili ağrı bozukluğu, psikolojik ve genel tıbbi sağlık durumlarıyla ilişkili ağrı bozukluğu olmak üzere iki kategoriye ayrılır.
 • Ağrı ilişki, sosyal, akademik, mesleki, boş zamanlarını değerlendirme yetilerinde veya diğer işlev alanlarında olumsuz etkilere neden olabilir.
 • Üzüntü, depresyon, endişe ve ilaç istismarı ağrı bozukluğu sonucunda ortaya çıkar.
 • Ağrı bozukluğu kadınlarda daha yaygındır ve herhangi bir yaşta ortaya çıkabilir.
 • Ağrı sahte değildir ve aynı zamanda kasti olarak üretilmez.
 • Antidepresanlar, ilaç terapisi, psikoterapi, sıcak ve soğuk kompres gibi destekleyici önlemler, fiziksel terapi, dikkat dağıtma teknikleri ve farmakoterapi ağrı bozukluğunun üstesinden gelmek için kullanılır.

Prof. Dr. Atilla BİTİGEN

Hocam merhaba hamile iken ritim bozukluğu cıktı doktorum kardiyoloji git görün dedi göründüm mitral kapakta sarkma yetersizlik var ve ritim bozukluğu ... devamı