Ağız kokusunda sistemik hastalıklar önemli birer etkendir. Bu konuda ilk akla gelen hastalık ise diyabettir. Diyabet insan vücudunu yıpratan ve yoran çok önemli bir hastalıktır. Ağız kokusu hem diyabetin teşhisinde değerlendirilen önemli bir nedendir hem de diyabet ağızda çürük bir elma kokusu oluşmasına neden olur.

Ağız kokusunun ikinci önemli nedeni, sistemik hastalıklardan mide ve bağırsakta bulunan hastalıklardır. Özellikle midede reflü bulunması ve buna bağlı gelişen gastrit görüntüleri, ağız kokularının önemli nedenlerinden biridir.

İnce bağırsaklardaki ve kalın bağırsaklardaki oluşum bozuklukları, polipler, divertiküller ve diğer bir takım yan etkiler, kabızlık gibi durumlar ağız kokusunda rol oynayan önemli nedenlerdir. Bazen teşhis konulamayan ve kişiyi yanıltan ağız kokularında, sorunun asıl kaynağının araştırılması sırasında, mide bağırsak hastalıkları mutlaka göz önünde bulundurulmalıdır. Diş hekimlerinin buna uygun olarak hastayı yönlendirmesinde fayda vardır.

Op. Dr. İlker ABCI

iyi günler doktor bey şuana kadar dahiliye üroloji kbb cildiye doktorlarına gitti bir türlü sonuç alamadım bir genel cerrah uzmanına gitmek istiyorum ... devamı