İstenmeyen tüyler baş göstermeye başladığında birçok kişinin tercih ettiği yöntem ağda yaptırmak olur. Bu geleneksel metot tüyleri kökünden alır ve uzun süreli pürüzsüzlük sağlar. Acılı olduğu bilinse de sonuçları en kalıcı ve iyi yöntemlerden olduğu için yüzyıllardır uygulanmaktadır. Bazı ipuçlarıyla ağda yaptığınızda cildinizi de koruyabilir, daha iyi bir görünüm elde edebilirsiniz. 

Ağda yaparken cildinizi korumak için yapabileceklerinizden ilki ağdayı tüylerin uzama yönüne doğru sürmek, bu yönde iyice yapıştırmak, sonrasında ise tam tersi yöne çekmektir. Tüyleri en iyi bu şekilde alabilir, batık gibi problemlerin görülmesini önleyebilirsiniz. Batığa karşı yapılabilecek bir diğer şey cildi ölü derilerinden arındırmak ve nemlendirmektir. Bunun için ağdadan birkaç gün önde ölü derileri uzaklaştıran peeling gibi bir işlem uygulayın. Cildiniz birkaç gün dinlendikten sonra ağdayı yapın. Tekrar birkaç gün dinlenmesine izin vererek yine ölü derileri uzaklaştırın. Tüm bu süreçte sık sık nemlendirmeyi de unutmayın. Böylece ölü deriler cildi tıkayarak tüylerin içe doğru büyümesine yol açmamış olur.

Ağda yaparken cildinizi korumak için yapabileceklerinizden bir diğeri hangi ürünleri kullandığınıza dikkat etmektir. Örneğin yüz bölgesine ağda yapmadan önce retinol içeren ürünlerin kesinlikle kullanılmaması gerekir. Kırışıkları ve çizgileri gidermekte, gözenekleri küçültmekte, yetişkinlerde akne tedavisinde en etkili ürünlerden olan retinol çok güçlü olduğu için az miktarda kullanıldığında bile cildin hassasiyetini artırabilir. Bu yüzden de ağda sonrasında kızarıklık, tahriş görülme riski artar. 

Nemlendirme cildiniz için çok önemlidir ve derinin sağlıklı olmasını sağlar. Özellikle kışın kuruyan tüyler nemsiz kaldıklarında ağda sırasında kopabilirler. Bu da ağda sonrasında daha hızlı ve kalın uzayan tüyler anlamına gelir. Dolayısıyla günlük olarak sizin için doğru nemlendirici ürünleri kullanmaya özen gösterin. 

Güneşten korunmak da ağda yaparken cildinizi korumak için yapabileceklerinizden biridir. Ağda sonrası cilt ekstra hassas olur. Aslında her zaman kullanmanız gereken SPF’li (güneş koruma faktörlü) ürünlerin ağda sonrasında önemi daha da artar. Kızarıklık ve tahriş gibi şikayetlerin görülmesini önlemek için ağdadan sonraki 24 saat boyunca güneş kremi sürmeden dışarı çıkmayın. Havanın güneşli olmaması güneşin morötesi ışınlarının cildinize ulaşmıyor olduğu anlamına gelmez. O yüzden bu kurala kışın da uyun.

Dr. Burcu YAMANGÖKTÜRK SOLAK

Benim cildimde lekeler var lazerden olmuştu bunun için ne yapmam gerekiyor Teşekkürler... devamı