Zayıflama haplarının hastaya bir endokrolog ya da bir dâhiliye uzmanı tarafından verildiği düşünülecek olursa, bunun yanı sıra mutlaka bir beslenme planının yapılması gerekir. Bu beslenme planı kişinin yaşına, boyuna, kilosuna ve cinsiyetine uygun olmalıdır. Eğer kişi zayıflama haplarının yanı sıra bu beslenme planına da düzgün bir şekilde uyarsa, ilaçları bıraktıktan sonra da bu beslenme alışkanlıklarını sürdürürse, bu koşullarda kilo kontrolünü de gerçekleştirmiş olur.
Eksi alışkanlıklara dönülmemeli
Ancak kişi ilaç almasına güvenerek beslenme planını uymazsa ya da beslenme planına uyduğu halde hedeflenen kiloya ulaştıktan sonra eski beslenme alışkanlıklarına geri dönerse, mutlaka yeniden kilo alacaktır.
Zayıflama ilaçları ve beslenme planları birbirlerini tamamlayan unsurlardır. Bu nedenle haplar bittiğinde beslenme programından vazgeçen ve eski beslenme alışkanlıklarına dönen kişiler, kilo almaktan kaçınamazlar. İlaç ve beslenme programı yardımıyla kilo verip yeniden alanlar eğer bir kez daha aynı sistemle kilo vermeye yeltenirlerse, bu bünyeyi son derece zorlayacaktır. Bu hastaların mutlaka doktor kontrolü altında olmaları ve sık sık beslenme biçimlerini değiştirmemeleri gerekir.

Dyt. MELTEM ŞENİZ TOKSOY

İyi akşamlar ben süleyman 17 yaşındayım 83 kiloyum 1.76 boyum var beni rahatsız fazla kilo ideal kilo 70 veya 65 ben biraz bundan dışındayım zayıflama... devamı