Zatürre: Riski Azaltmak

Zatürre: Riski Azaltmak

Zatürre: Riski Azaltmak

Ameliyattan sonra zatürreye yakalanmak epey ciddi bir durum. Çalışmalar hastanede edinilen zatürrenin yüzde 33 oranında ölümcül olabileceğini gösteriyor. Bu sebeple kendinizi korumaya özen göstermelisiniz.

Ameliyattan önce, doktorunuzun yememe ve içmemeye dair talimatlarını yerine getirin.

Doktorunuz size, ameliyattan önceki akşam, gece yarısından sonra yemek yememenizi söyleyebilir. Bu öneriyi yerine getirmelisiniz. Anestezi yapılacaksa ve midenizde hâlâ yiyecek kalmışsa, sıvı veya kusmuk geri çıkıp ciğerlerinize kaçabilirr. Bu, aspirasyon pnömonisi (zatürresi) denilen zatürre türüne neden olabilir. Neyse ki yalnızca doktorunuzun tavsiyesini yerine getirmek, riski kesin olarak azaltır.

Herkesten; aileniz, arkadaşlarınız, doktorlar ve hemşirelerden, ellerini yıkamalarını isteyin.

Zatürreye bakteriler ve bazı virüsler neden olabilir. Bu sebeple size dokunan insanlara ve onlardan hiç zararlı mikrop kapmamaya dikkat edin.

Ne zaman ayağa kalkabileceğinizi sorun.

Uzun süre sırt üstü yatmak, zatürreye yakalanma riskinizi artırır. Bu sebeple, ameliyattan ne kadar süre sonra doğrulup gezinebileceğinizi sorun.

Nefes alma egzersizleri yapın.

Her saat, 10-15 kere büyük, derin nefesler alın. Akciğer işlevinizi kontrol etmek için inspirometre de kullanabilirsiniz.

Sigarayı bırakın.

Sigarayı bırakmanın sağlığa birçok yararı var. Ameliyattan önce sigarayı tamamen bırakamıyorsanız da en azından birkaç hafta ara verin. Ciğerlerinize rahat vermek, onları güçlendirip zatürre riskinizi azaltacaktır.