Zatürree ciğerlerin enfeksiyonudur. Zatürreesi olan insanlar genellikle öksürük, ateş, nefes darlığı ve göğüs ağrısından şikayet etmektedir.

  • Vücudunuzun bağışıklık sistemi genellikle bakterilerin ciğerleri etkilemesini engeller. Zatürreede vücudunuz enfeksiyonla savaşmaya çalışırken ciğerlerinizde bakteri üretilir. Bakteriyel işgalcilere karşı vücudun verdiği tepkiye iltihaplanma denir.
  • İltihaplanma bronşçuklarda (ciğerlerdeki mikroskobik hava kesecikleri) meydana geldiği zaman sıvıyla dolarlar. Ciğerleriniz elastikiyetini yitirir ve her zaman etkililikle kana oksijen alıp kandan karbondioksiti temizleyemezler.
  • Bronşçuklar etkili bir şekilde çalışmadığı vakti ciğerleriniz vücudunuzun oksijen ihtiyacını karşılayabilmek için daha çok çalışmak zorunda kalır. Bu durum zatürreenin en yaygın belirtisi olan nefes sığlığına sebep olur. İltihaplanma ateş ve göğüs ağrısı gibi birçok başka belirtiye sebep olur.
  • Zatürree çok ciddi olabilir, çünkü vücudun oksijen ve karbondioksit değiştokuş becerisini doğrudan etkiler.
  • Zatürree yine ateşe, öksürüğe, ciğer ağrısına ve nefes darlığına sebepleri yaratan başka bir hastalı olan akut bronşitten farklıdır. Bronşit hava keseciklerine giden hava kanalcıklarının (bronşlar) iltihaplanmasıyla oluşur. Bazen bronşiti zatürreeden ayırmak bir doktor için bile çok zordur. Belirtiler ve fiziksel muayenenin sonucu aynı olabilir. Bazen hangi hastalığın olduğunu söyleyebilmenin tek yolu röntgen çekmektir.