Tıbbi adı otitis externa olan ve dış kulak iltihabı olarak da bilinen yüzücü kulağı, kulak kanalının enflamasyonudur. İsmi çok yüzen çocuk ve yetişkinlerde sık görülmesinden gelmektedir. Ancak kulak kanalındaki herhangi bir nem de bölgede bebeklerdeki pişiğe benzer bir tahrişe yol açabilir. Derinin enflamasyonu bazen çok ağrılı olabilen bir enfeksiyona yol açabilir. 
İsmine rağmen yüzücü kulağı görülmesi için kişinin yüzücü olması gerekmez. Genellikle düzenli olarak duş almaktan dolayı kulakta görülen yüksek oranda nem sonucunda oluşur. Nem, kulak kanalının içindeki derinin kuru, tahriş olmuş, çatlamış bir hale gelmesine yol açar. Kuru ve pullu cildi kaşımak sonucunda oluşabilecek derideki bir açıklık bakterinin veya daha nadir olarak mantarın kulak kanalı dokusunu işgal etmesine ve enfeksiyon görülmesine sebep olabilir. Bu yüzden kirli suda yüzmek yüzücü kulağının önemli bir nedenidir. Sudaki bakteriler enflame olmuş ve nemli kulak kanalında çoğalmak için uygun bir ortam bulurlar. 
Seboreik dermatit ve sedef gibi başka cilt problemleri de yüzücü kulağına sebep olabilir. Diğer bir nedeni kulakların çok ve yanlış bir şekilde temizlenmesidir. Kulak kiri kulak kanalını aşırı nemden koruduğu gibi dost bakterileri de içinde bulundurur. Bu koruyucu tabakayı yok etmek, özellikle de cildi çizebilecek bir araçla temizlemek enfeksiyonun ortaya çıkmasını kolaylaştırır. Saç spreyi veya saç boyası da kanalı tahriş ederek dış kulak iltihabına sebep olabilir. 
Yüzücü kulağı genellikle tehlikeli bir durum değildir ve tedavi başladıktan birkaç gün sonra düzelir. Fakat tedavi edilmezse şaşırtıcı derecede ağrılı olabilir. Nadir vakalarda, özellikle de bağışıklık sistemi problemi olanlarda enfeksiyonu tedavi etmek daha zor olabilir. Doktor ucunda pamuk olan veya emici bir aletle kulağı temizleyerek tahrişi ve ağrıyı azaltacaktır. Antibiyotik kulak damlaları da bu problemi tedavi etmek için gereklidir. Gerektiği durumlarda ağızdan antibiyotik almak da doktor tarafından önerilebilir. 

Op. Dr. Mircan MİROĞLU

yeğenimde 1 yaşından sonra ani işitme kaybı yaşadı sağ kulak hiç duymuyor sol kulak hafif duyuyor ne yapmamızı tavsiye edersiniz bilgi verirseniz sevi... devamı