Son zamanlarda yayımlanan bir araştırmaya göre test edilen ama genellikle kişinin risk değerlendirmesinin bir parçası olarak görülmeyen yüksek trigliserit seviyesi ile kolesterolün bir başka tipine sahip olan insanların belirli bir tip felç geçirme riski oldukça yüksek.

Araştırmacılar, “Felç riskini azaltmak içim ana hedefin LLD ya da kötü kolesterolü azaltmak olduğunu  ama bu sonuçların aynı zamanda diğer kolesterol tiplerinin de felç riskiyle kuvvetli bir şekilde bağlantılı olabildiğini gösteriyor,” diyorlar.

Araştırmacılar, dört yıllık bir sürede felç veya hafif felç nedeniyle bir üniversite hastanesine kabul edilen 1049 insanın kayıtlarını analiz ettiler. Bunlardan 247 kişi beyne kan akışının bloke olmasının sebep olduğu iskemik felç tipi olan büyük arter aterosklerotik felci geçimişti. Bu tip felç geçiren insanlarda, beyne giden büyük arterlede tıkanıklık vardır.

Yüksek trigliseritli ve yükseltilmiş ‘yüksek dansiteli olmayan lipoprotein kolseterol’lü olanların, kanlarında daha düşük seviyelerde bu yağlardan bulunanlara oranla büyük arter aterosklerotik felç geçirme riskleri daha fazladır.

En yüksek trigliseritleri olanlar, en düşük seviyede olanlardan 2.7 kat daha fazla bu tip felci geçirme olasılığına sahipti. Trigliseritler, yağ asitleridir ve kandaki en yaygın yağ tipidir. En büyük yüksek dansiteli olmayan lipoprotein kolesterole, yani ne ‘iyi’ ne de ‘kötü’ olmayan kolesterole sahip olanların büyük arter felci geçirme olasılığı 2.4 kat fazlaydı.

Araştırmacılar, “Bu tip kolesterolün zaten normal olarak istenen testlere dahil edildiğinden ve trigliseritler zaten bildirildiğinden büyük arter felci riski taşıyan insanlarda bu faktörlere daha yakından bakmaya başlamak zor olmayacaktır,” diyorlar.

Çalışma yüksek ‘kötü’ kolesterolü olan insanların bu tip felç için artan bir risklerinin olmadığını buldu. Uzmanlar, kalp hastalığı ve diğer felç tipleri risklerini azaltmak için kötü kolesterol seviyelerini gözlemenin yine de önemli olduğunu belirtiyor.

Uzm. Dr. Engin TÜRKMEN

Merhaba ben 52 yasindayim bacaklarimda ve karnimda bir aydir sislik var.Sislik sabahlari az iken, günlük aktiviteyle aksama dogru artmaktadir.10 gün ... devamı