Düzenli egzersizin bir faydası da yüksek tansiyonu düşürmek olabilir. Aktif olmayan bir yaşam stili kalp hastalıklarının en sık görülen risk faktörlerindendir. Egzersiz ayrıca:

* Kalbi ve kardiyovasküler sistemi güçlendirebilir.

* Dolaşımı iyileştirebilir ve vücudun oksijeni daha iyi kullanmasını sağlayabilir.

* Kalp yetmezliği belirtilerini iyileştirebilir.

* Enerji seviyesini yükseltir, böylece yorulmadan ve nefes nefese kalmadan spor yapılabilir.

* Dayanıklılığı artırır.

* Kas tonusunu ve gücünü iyileştirir.

* Dengeyi ve eklem esnekliğini iyileştirir.

* Kemikleri güçlendirir.

* Vücut yağını azaltır ve sağlıklı bir kiloya ulaşmayı sağlar.

* Stresi, gerginliği, endişeyi, depresyonu azaltır.

* Kendine güveni artırır.

* Daha rahat ve dinlenmiş hissetmeyi sağlar.

* Daha iyi görünmeyi ve sağlıklı hissetmeyi sağlar.

Hangi Egzersizler En İyisidir?                              

Egzersizler üç ana gruba ayrılabilir. Esneme, kasların yavaş bir şekilde uzatılmasıdır. Egzersizden önce ve sonra esneme hareketleri yapmak kasları aktiviteye hazırlar, yaralanmaya ve burkulmaya karşı korur. Düzenli olarak esnemek ayrıca hareket menzilini ve esnekliği artırır.

Kardiyovasküler veya aerobik egzersiz büyük kas gruplarını kullanan düzenli fiziksel aktivitedir. Bu egzersiz tipi kalbi ve akciğerleri geliştirirken vücudun oksijeni kullanma yeteneğini iyileştirir. Aerobik egzersiz kalp için en faydalı olandır. Zaman içinde aerobik egzersiz kalp atış hızını ve tansiyonu düşürebilir, nefes almayı iyileştirebilir.

Güçlenme egzersizleri ise kasların yorulana kadar tekrar tekrar kasılmasını içerir.

Aerobik egzersizler arasında yürüme, koşma, ip atlama, bisiklet, kaymak, kürek çekmek, yüzmek ve su jimnastiği gibi aktiviteler yer alır. En fazla faydayı elde etmek için aerobik egzersiz seansını en az 20 ila 30 dakika sürdürmeli haftada en az 3 – 4 kez yapmalısınız. En azından iki günde bir egzersiz yapmak düzenli bir spor takvimi oluşturmanızı sağlar. 

Op. Dr. Sinan GÖKER

Esom 1yol once yuksek tansiyon nedeniyle ameliyat oldu ve 1yildir tansiyon yukselmedi komtrolerde goz cok iyi durumda dedi bir gözü yedi bucuk dier gö... devamı