Vejetaryen diyet çalışması: Düşük karbonhidrat, yüksek protein diyeti kalp için daha iyi olabilir

Vejetaryen diyetler arasında, yüksek protein, düşük karbonhidrat planı, kolesterol düzeylerini yüksek karbonhidrat diyetinden daha iyiye götürebilir.

Bu haber yeni bir çalışmadan geliyor.

Çalışma, yüksek toplam kolesterol ve LDL (kötü) kolesterol seviyesine sahip 47 kilolu kadın ve erkeği kapsıyor. Katılımcılar bir ay boyunca bu çalışma doğrultusunda onlar için paket haline getirilmiş yiyecekleri yediler.

Katılımcıların yarısına yüksek miktarda bitkisel kaynaklı protein (soya, glüten, ve kuruyemişler) ve düşük miktarda karbonhidrat içeren öğünler verildi. Lif oranı yüksek olan yulaf ve arpaya ancak sınırlı miktarda izin verildi fakat genel nişastalı gıdalar (ekmek, unlu mamuller ve pirinç gibi) dahil edilmedi.

Karşılaştırma için grubun diğer yarısına, az yağlı veya yağsız süt ürünleri ve yumurta akı veya yumurta muadili yiyecekler içeren, düşük yağ ve yüksek karbonhidratlı lakto ovo vejetaryen diyet verildi.

Ayın sonunda her iki grupta da aynı ortalama kilo kaybı vardı (yaklaşık 4.5 kilo).

Her iki gruptaki katılımcıların kolesterol ve trigliserid düzeylerinin yanı sıra tansiyonlarında da iyileşme görüldü. Ama yüksek protein grubunda bu alanlarda daha büyük bir iyileşme vardı.

Ancak, bu farkı yaratanın protein olup olmadığı belli değil. Araştırmacılar lifin de önemli olduğunu hatırlatıyorlar.

Daha önce, diyabet ve kolesterol düşürücü "portföy" diyeti yapanlar için düşük glisemik indeksli gıdalar üzerinde araştırma yayınlamışlardı.

Çalışmayla birlikte yayınlanan bir baş yazıda, özellikle insanlar kendi yiyeceklerini hazırlamak zorunda olduklarında, uzun vadede hangi diyetin en iyi olduğunu görmek için daha uzun ve geniş kapsamlı çalışmalar gerektiği hatırlatılıyor.

Prof. Dr. Cengiz ÇELİKER

selamun aleykum 17 yasindayim fitness gidiyorum ve protein tozu almami oneriyorlar benden kucukleri bile protein tozunu kullaniyorlar bende alsam soru... devamı