Evde Tedavi

Evde Tedavi

Dalgıcı sudan çıkararak eğitiminizin sınırları çerçevesinde ilk yardım uygulayın.

  • Hipotermi (vücut ısısında düşme) söz konusu ise dalgıcı kurutarak battaniyeler ile ısıtın.
  • En yakın (hiperbarik) basınç odasının yerini öğrenin.
  • Kişiyi sırt üstü yatırarak acil servise nakledin. Kesin tedavi için basınç odası olan bir tesise nakledilmesini ayarlayabilirsiniz.
  • Hava yoluyla nakil kullanmanız gerekirse dalgıcı 1,000 feet (300 metre) altında taşıyabilecek bir hava taşıtı bulmaya veya kabin basıncının deniz seviyesine göre ayarlanmasına çalışın. Nakil esnasında varsa yüksek akımlı oksijen kullanın.

Tıbbi Tedavi

Tıbbi Tedavi

Doktor öncelikle varsa solunum problemleri veya şok gibi hayati tehlike arz eden sorunları tedavi edecektir.

  • Vurgun yiyen dalgıç, yüksek akımlı oksijene ve damar içi sıvılara ihtiyaç duyacaktır. Herhangi bir kan pıhtılaşma sorunu bulunup bulunmadığını ve hidrasyon durumunu değerlendirmek üzere kan ve idrar tahlilleri yapılacaktır.
  • Dalgıcın yeniden basınca maruz bırakılması için bir basınç odasına girmesi gerekecektir. Bu süreçte oda 9-18 metre derinlikteki basıncın benzerini oluşturmak üzere önceden ayarlanan protokollere dayanarak hava ve oksijen ile basınç altında tutulur. Tipik dalışlar 140 ila 270 dakika sürelidir ancak bir dalışın daha uzun sürmesi de mümkündür. Bu derinlikte veya oda basıncında kabarcıklar yeterli kan akışını sağlayacak şekilde küçülür veya yeniden absorbe edilir. Yeniden basınca maruz bırakma daha fazla kabarcık oluşumunu önleyerek zarar gören dokulara daha fazla miktarda oksijen sağlar. Devam tedavileri dalgıcın ilk tedaviye nasıl yanıt verdiğine bağlıdır.
  • Kişi, genellikle tıbbi durumu takip edilerek semptomların tekrar görülmediğinden emin olmak üzere hastaneye yatırılır.
İLGİLİ MAKALE

Vurgun Nasıl Olur?