Kıl dökülmesi genellikle saç dökülmesi olarak düşünülen bir durumdur. Halbuki aslında sadece saç derimizde gerçekleşmez. Alopesi denilen, aşama aşama saç veya kıl dökülmesi durumu, vücudun diğer bölgelerinde de gerçekleşebilir. Saç veya kıl dökülmesi estetik sebeplerden dolayı endişe verici olabileceği gibi vücudun içinde bazı sorunların mevcut olduğuna da işaret edebilmektedir. Vücut kılı dökülmesine yol açan sorunlar genellikle tedavi edilebilir sorunlardır. Bu amaçla medikal ya da psikolojik tedaviler uygulanabilir.

Telogen Effluvium

Telogen effluvium adlı bir rahatsızlık, saç ve vücut kılı dökülmesine yol açabilmektedir. Telogen effluvium, genellikle vücut bir tür fiziksel ya da duygusal travmaya maruz kaldığında ortaya çıkar. Bunun örnekleri aileden bir kişinin ölmesi, çok şiddetli bir hastalık, besin maddesi eksiklikleri, ameliyat veya ani kilo kaybı olabilir. Vücudun yaşadığı şok, kıl köklerinin dinlenme aşamasına, normalden erken yani prematüre bir şekilde geçmesine sebep olur. Sonuç olarak vücut kılları kökünden dökülürler. Bu problem genellikle geçicidir. Stresli durum ortadan kalktığında kıllar veya saçlar tekrar büyürler ancak bu süreç birkaç ay alabilir.

Anagen Effluvium

Vücut bazı ilaçlara veya kimyasallara maruz bırakıldığında saç ve vücut kılı dökülmesi görülebilir. Kemoterapi ilaçları, radyasyon (ışın tedavisi), cıva, borik asit ve talyum, kılın büyüme seviyesi olan anagen seviyesine müdahale edebilir. Sonuç olarak kafadaki ve vücuttaki kıllar dökülebilir.

Hormonal Dalgalanmalar

Hormonal dalgalanmalar ve dengesizlikler geçici olarak vücut kılı kaybına yol açabilirler. Hamilelik, menopoz, tiroit problemleri, çocuk doğumu veya doğum kontrol ilaçlarını bırakmak, hormonlarda dengesizliği tetikleyen durumlardır. Bu dalgalanmadan sonra saç ve kılların dökülmesi üç ayı bulabilir ve tekrar büyümeye başlamaları da yine üç ay sürebilmektedir. Hormon dengesizliği tedavi edildikten sonra genellikle saç ve kıl kaybı durur.

Trikotilomani

Saç veya kıl yolmak şeklinde kendini gösteren trikotilomani hastalığı fark edilmeden geçilebilecek bir rahatsızlıktır. Bu problem kişinin vücudundaki herhangi bir yerinde kıl veya saçları koparmak istemesi şeklinde görülür. Kişi kirpiklerini, kollarındaki, kasık bölgesindeki, bacaklarındaki, göğsündeki kılları ve hatta kaşlarını koparma eğiliminde olabilir. Bu durum, bağımlılıklara veya obsesif kompulsif bozukluğa benzer. Bazılarında problem hafif görülür ve biraz farkındalık ve konsantrasyon ile çözülebilir. Diğerlerinde ise danışmanlık ya da terapi gerekebilmektedir. 

Uzm. Dr. Günnur ÖNARSLAN

merhaba hocam ben 20 yaşında birisiyim bende 4 yıldır kıl dökülme yaşiyorum saçım ve göğüz ve etek arası kıllar dökülüyor doktora gittim kan tahlili a... devamı