Koronavirüs salgınıyla baş etmeye çalıştığımız bu günlerde dezenfektan ürünler hepimizin en büyük yardımcılarından oldu. Özellikle dışardayken, elimizi yıkayamayacak durumdayken yardımımıza koşan bu ürünleri yanımızdan ayırmıyoruz. Bugüne kadar antibakteriyel jeller ve mendiller daha çok hayatımızdaydı. Fakat adı üzerinde koronavirüs bir virüs ve bunlara karşı dezenfektanların ne kadar etkili olduğu merak edilebilir. Bu durumda, virüslere karşı dezenfektan kullanımı nasıl olmalıdır?

Evde sık dokunulan yüzeyleri sık sık temizleyerek ve dezenfekte ederek virüsün yayılmasını önleyebilirsiniz. Masalar, kapı kolları, ışık düğmeleri, tutacaklar, tuvalet ve lavabolar bu gibi yüzeylerin arasındadır. Özellikle de evde hasta veya hasta olma riski taşıyan, karantinada biri varsa bu daha da önemlidir. Yüzeyleri dezenfekte ederken elinize tek kullanımlık eldiven takmayı ihmal etmeyin. İşiniz bittikten ve eldivenleri attıktan sonra ise ellerinizi güzelce yıkayın. 

Ellerinizi sabun ve suyla yıkamak mümkün olduğu sürece dezenfektana tercih edilmelidir. En az 20 saniye sürmesi gereken yıkama işleminde elin her noktası ovularak yıkanmalıdır. Ancak bu imkan yoksa ya da yıkamanın üzerine virüslere karşı dezenfektan kullanımını tercih edebilirsiniz.

Kullandığınız ürünün virüsleri öldürmeye yetecek güçte olduğundan emin olun. Bu konuyu ürünü alırken eczacınız ile görüşebilirsiniz. Ürünün içinde etanol, hidrojen peroksit gibi aktif bir madde bulunmalıdır. Kolonya tercih ediyorsanız en az 70 derece veya üstü olduğuna dikkat etmelisiniz. Bu standartları taşımayan ürünler ellerinizde gerekli hijyeni sağlamayacaktır. Ürünü kullanırken üzerindeki uyarılara da dikkat edin.

Virüslere karşı dezenfektan kullanımında ev yüzeyleri için kendi ürününüzü hazırlayabilirsiniz. Bunun için 4 çay kaşığı yani yaklaşık 20 ml çamaşır suyunu, yaklaşık 1 litre suyla karıştırın. Tam oranlar için yine ürünün etiketine göz atabilirsiniz. Muhtemelen 1 kova suya 1 kapak çamaşır suyu önerecektir. Eldiveninizi takıp evdeki yüzeyleri bu karışımla temizleyebilirsiniz. Çamaşır suyunun amonyakla karışması durumunda zehirli dumanlar çıkarabileceğini unutmayın ve sakın buna izin vermeyin.

Sürekli elimizde tuttuğumuz elektronik ürünleri, telefonları, kumandaları de dezenfekte etmek isteyebilirsiniz. Bunun için %70 alkol içeren antibakteriyel mendiller kullanabilirsiniz. Telefonunun hem yüzünüze hem elinize değen tüm yüzeylerini silin ve sonra kurumaya bırakın. Aynı yöntemi, ürüne zarar vermemeye dikkat ederek laptop, tablet gibi ürünler için de uygulayabilirsiniz.

Op. Dr. Korkut ARSLAN

Doktor bey, Her sene kadın hastalıklarina karşı doktorda muayene oluyorum. Eşim ve ben seneler önce haca gitti. Kendimizden eminiz. Fakat bu sefer chl... devamı