Şap, genelde iki sofra tuzuna verilen addır: potasyum alüminyum fosfat ve amonyum alüminyum sülfat. Normal oluşan durumunda, madde 2000 yıldan uzun süredir geniş bir uygulama alanında kullanılmıştır. 20. yüzyılın başlangıcından önce, rutin olarak üretilirdi ve turşu, konserve, deri tabaklama ve fırınlamada kullanılır. O zamandan beri, besin işlemesinde kullanımı yan etkileri üzerine endişelerden dolayı yavaş yavaş azaldı. Ama tıp ve sağlık hizmeti alanındaki uzmanlar yaralanma ve hastalıkları tedavi etmek için şapı hala sık sık kullanırlar.

Tıpta şap, dokuları daraltmak ve vücut sıvılarının akıntısını azaltmak için kanama durdurucu, organik dokuları daraltmak ve hemorajla kanamayı durdurabilir veya azaltmak için bir stiptik ve zehir yutulduğunda kusmayı sağlamak için bir emetik olarak düzenli kullanılır. Genelde bazı aşıları kuvvetlendirmek ve enfeksiyonları önlemek veya tedavi etmek için de kullanılır. Veterinerler genelde evcil hayvan sahiplerin, uygunsuz tırnak kesmekten oluşan hayvan kesiklerine kanı durdurma yolu olarak toz versiyonunu sürmelerini tavsiye edebilir.

Şap bir aşıyı kuvvetlendirmek için kullanıldığında kıvam artırıcı veya takviye ajan olarak sınıflanır. Alüminyum içeren kıvam artırıcıların bazı aşıların daha uzun dayanmasını sağladığı ve genelde hastalığa karşı daha fazla antikor üretmeye yardımcı göründüğü gösterilmiştir. ABD’de nispeten yaygın aşılar lisanslıdır ve difteri-tetanos-boğmaca (DTP) dahil genelde çocuklara uygulanır. Boğmaca yaygın olarak boğmaca öksürüğü, difteri-tetanos-hücresiz boğmaca (DTaP) olarak bilinir. Hücresiz bütün boğmaca hücresi yok demektir. Hepatit A ve B, insan papilom virüsü (HPV) ve kuduzda da kullanılır.

Bazı kişiler toz şapın aftlar için etkili bir evde tedavi olduğuna inanırlar. Bu tür tedavinin savunucuları genelde afta tozdan günde birkaç kez sürmenin iyileşmeyi hızlandırdığını iddia ederler. Ama bu tedavi yöntemini benimseyen herkes olası yan etkilerin farkında olmalıdır. Aftlar bazen yanar ve toz bazen ağzın büzülmesine neden olabilir. Tozu ağızlarının içine veya kenarına süren kişilere tedavinin ardından ağızlarını yıkamaları tavsiye edilir çünkü şapın emetik etkileri kusmaya neden olabilir.

Şap, birçok tıbbi dolapta bulunan günlük ürünlerin hala bir ürünüdür. Örneğin, tıraştan kaynaklanan jilet kesiklerinin kanamasını durdurmak için kantaşı (kalemler gibi noktaları olan küçük kalıpsı şap çubukları) genellikle kullanılır. Bu madde, diş macunu ve diş tozunun malzemelerinde de sık sık listelenir.

Prof. Dr. Kaan AYDOS

Hocam koly gelsin sperm kanali tikanikliginda kullanabilcegim ilac veya ilaclar nelerdir ilacla cozumu var midir... devamı