Tiroit nodülleri tiroit bezinde oluşan nodüllerdir. Hem erkeklerde hem kadınlarda yaygın olsa da kadınlarda daha çok görülürler. Boyutları ve sayıları oldukça değişkin olabilir. Genellikle kanseröz değildirler ve kanser oranı sadece %5 ila 10 arasındadır. Doktorlar çoğu zaman nodülleri sadece gözetim altında tutmayı tercih ederler fakat zaman zaman radyoaktif iyon veya ameliyat tedavisi önerebilirler. Hastaların kendi kendilerine uygulayabileceği önlemler ve bitkisel tedaviler de mevcuttur.

Tiroit nodülünün bitkisel tedavisinde düzenli olarak deniz ürünlerinin tüketilmesi tavsiye edilir. Deniz ürünlerinde bolca doğal iyot vardır ve bu sayede tiroit bezine fazladan iyot sağlanır. İyot nodül tedavisinde önemli bir rol oynadığı için tiroit nodülleri için mükemmel bir doğal tedavidir. Mukus üretimini artıran margarin, kızartılmış gıdalar, süt ürünleri ve işlenmiş gıdalar tavsiye edilmez. Tiroit nodülleri varsa, bağışıklık sistemi zayıfladığında ve vücutta enflamasyon varsa kötüleşebilirler. Bu yüzden şeker alımını azaltmak tavsiye edilir.

Tiroit nodüllerinin bitkisel tedavisinde ginseng uzun yıllardır Çin tıbbında kullanılmıştır. Enflamatuar karşıtı bileşenler içerir ve ülserlerin tedavisinde faydalıdır. Düzenli olarak almak nodülleri küçültecektir. Bir tür deniz yosunu olan bladderwrack bolca iyot içerir ve tiroit problemlerine karşı geleneksel olarak kullanılmıştır. Sargassum adlı esmer yosun da tiroit problemleri için bir Çin devasıdır. Çay yapılarak içilebilir ve böylece iyot alımı artırılmış olur. Bambu bitkisinin yenilebilir kısmı balgam oluşumunu azaltır. Tiroit nodülü oluşma riski yüksek olan kişilerde gelişmesini önleyebilir. 

Doç. Dr. Sinan ÇAĞLAYAN

merhaba hocam tiroidim ağır çalışıyor halsizliğim devam ediyor nedendir... devamı