Trioid hastalıkları aslında bir kadın hastalığıdır. Bunun nedeni ise bilinmemektedir. Bunda gebeliklerin mi etkili olduğu yoksa bir takım hormonal özelliklerin mi rol oynadığı henüz bilinmemektedir.
Ama bilinen bir şey varsa o da, 6 guatrlı kadın hastaya göre 1 erkek guatrlı hasta vardır. Ama kanserde bu oran erkekler açısından bir miktar yükselir. 3 tiroid kanserli kadın hastaya göre 1 erkek tiroid kanserli hasta görülür. Bu nedenle erkekte görülen bir nodülün kanser olma ihtimali, kadınlara göre daha fazladır. Yani kadında bir nodülün kanser çıkma ihtimali, erkekteki bir nodüle göre daha azdır.
Ancak bütün nodüller, hastanın erkek ya da kadın olmasına bakılmaksızın, mutlaka ultasonografi ve iğne biyopsisiyle değerlendirilmelidir.
Çocuklarda ve yaşlılarda kanser riski
Öte yandan kanserler, 20 yaşından daha genç olanlardaki ve 65-70 yaşından daha büyük olanlardaki nodüllerde daha sık ortaya çıkar. Bu nedenle, özellikle küçük çocuklarda boyunda büyüyen bu tür kitlelerde dikkatli olmak gerekir.
Çünkü bu tümörler çocuklarda genellikle metastazını yapmış olarak ortaya çıkar. Bazen metastazı lenf bezine yaptığı zaman, boyunda şişen bir lenf bezi, tiroitteki bir kanserin habercisi olabilir.
Keza yaşlılarda, 60-65 yaşından sonra büyüyen nodüllerde, bu şekilde kanserli nodül çıkma ihtimali daha fazladır.

Op. Dr. Mazhar ÇELİKOYAR

16..17..19 mm boyutundaki tiroid kistlerinin iyi huylu olanlarının ameliyat gerekirmi... devamı