Bilinen birkaç genetik tipinin dışında tiroid kanserinin nedenleri henüz bilinmemektedir. Öncelikle ABD’de çok sık kullanılan radyasyon tedavisi ve bu tedavilerden uzun yıllar sonra tiroid kanserinin ortaya çıktığı görüldü.
ABD’de, 50’li, 60’lı yıllarda, bugün ameliyatla tedavi edilen geniz eti ya da bademcik gibi sorunlar, hep boyun bölgesine ışın tedavisi uygulanarak tedavi edilirdi. Işın tedavisi gören bu kişilerde 20-30 sene sonra tiroid kanseri ortaya çıktı.
Ama Türkiye’de böyle bir uygulama yapılmaz. Yani kimse, geniz eti ya da bademcik nedeniyle ışın tedavisi görmez. Bu sorunlar ameliyatla çözülür.
Radyasyon kaynakları
Bu radyasyon dışında tiroid kanserinin bilinen bir nedeni yoktur. Ancak nelerden radyasyon alındığı da tam olarak bilinmemektedir. Günümüzde kullanılan televizyon, cep telefonu, bilgisayar gibi aletler düşünüldüğünde, insanlar tam bir radyasyon bulutu içinde yaşamaktadır.
Bunların tiroid kanseri üzerindeki etkileri bilinmemektedir. Ancak bilinen şudur ki, tiroit kanseri sıklığı oldukça artmıştır. Bu artışın bilinmeyen nedenleri vardır. Ama bir de bilinen nedenleri vardır.
Bilinen nedenlerinden biri, ultrasonografinin çok sık kullanılmaya başlamasıdır. Çok küçük tümörlerin bile bu yöntemle yakalanması mümkün hale gelmiştir. İkinci neden ise, insanların bilinçlenmesidir.

Op. Dr. Mazhar ÇELİKOYAR

16..17..19 mm boyutundaki tiroid kistlerinin iyi huylu olanlarının ameliyat gerekirmi... devamı