Saç kaybı çeşitli süreçler sonucunda oluşabilir ancak testosteron seviyesiyle alakalı tek türü erkek tipi saç dökülmesidir (androgenetik alopesi). Bu kalıtsal durum, kafadaki saçların azalması şeklindedir ve erkeklik hormonlarıyla alakalı olmasına rağmen hem kadınlarda hem erkeklerde görülür. Bu sendrom düşük testosteron hali olmasına rağmen vücut aşırı derecede erkeklik hormonuna sahiptir. Sebebi de testosteronun ara ürünü olan dehidrotestosterondur (DHT).

Sağlıklı bir saç kökünde, dolaşımda olan DHT, saç köklerinde bulunan androjen reseptörleri engeller. DHT’nin bu reseptörler üzerinde çok güçlü etkisi vardır ve doğrudan saç kökünün büyümesini sınırlar. Bu normal kişilerde olur ve saç büyümesi döngüsünün düzgün ilerlemesini sağlar.

Dolaşımdaki testosteron, 5-alfa redüktaz enzimi ile DHT’ye çevrilir. 5-alfa redüktaz seviyesi yüksek olan hastalarda DHT seviyesi artarken testosteron seviyesi azalır. Patolojik saç kaybı, kişilerde DHT seviyesinin, saç kökü üzerinde engelleyici gücün, canlandırıcı gücü çok aşmasına sebep olan seviyelere gelmesi ile görülür. Bu yüzden testosteron seviyesinin düşmesi saç kaybı ile ilişkili olsa da asıl süreç DHT seviyesinin yükselmesiyle gerçekleşir. Bu daha kısa ve daha az pigmentli saç üretimine, sonrasında da saçların seyrekleşmesine ve dökülmesine yol açar.

Androgenetik alopesi genellikle alnın açılması ile başlar ve tepedeki saçların dökülmesi ile devam eder. Tepedeki açıklık zaman içinde alındaki açıklıkla birleşebilir. Kadınlarda ise önlerdeki saçlar seyrekleşir ama en öndeki saç çizgisi var olmaya devam eder. Durumun tedavisi için 5-alfa redüktazı engelleyen ve bu sayede DHT’nin aşırı üretimini durduran ilaçların denemeleri sürmektedir.

Testosteron eksikliğine bağlı saç dökülmesinin günümüzdeki tedavileri arasında minoksidil ve ağızdan alınan finasterid bulunur. Bunlar hastalığın ilerlemesini önemli derecede yavaşlatsa da kaybedilen saçın sadece bir kısmını geri getirir.

Uzm. Dr. Günnur ÖNARSLAN

merhaba hocam ben 20 yaşında birisiyim bende 4 yıldır kıl dökülme yaşiyorum saçım ve göğüz ve etek arası kıllar dökülüyor doktora gittim kan tahlili a... devamı