Üveitler mutlaka tedavi edilmesi gereken rahatsızlıklardır. Tedavileri uzman bir hekim tarafından yapılmalıdır. Üveit tedavisi uzun ve son derece zorlu bir süreçtir.
Üveitler tekrarlayıcıdır. Tedavi edilmeyen ve gözün ön tarafında yer alan üveitler, ilk olarak gözün renkli kısmında yapışıklıklara neden olur. Bu yapışıklıklar gözbebeği hareketlerini bozacağı için, ışık giriş çıkışı bozulacak ve göz ışıktan rahatsız olacaktır.
Üveitin devam etmesi halinde uveadaki bu reaksiyon kataraktın oluşmasına neden olabilir. Buna komplike katarakt denir. Gözün renkli kısmının bu kataraktla birlikte yapışması, katarakt cerrahisini zorlaştıran bir rol oynar.
Görme merkezine yerleşme
Gözün arkasına yerleşen üveitlerin tedavi edilmemesi, gözün görme merkezlerine yerleşmesine neden olabilir. Bu durumda görme hücreleri tahrip olur ve kalıcı olarak görme kusurları meydana gelebilir.
Son olarak, gözün arkasındaki göz sinirlerine ve göz damarlarına yerleşen üveitler, geri dönüşü olmayan kalıcı görme kusurlarının oluşmasına neden olurlar.
Bu nedenle tek gözde kızarıklık görüldüğünde ya da üveit teşhisi konulduğu ilk andan itibaren, konusunda uzman göz hekimleri tarafından düzenli kontrol ve tedavilerinin yapılması gerekir.

Fzt. Osteopat İbrahim MAYDA

14 yaşındaki kızım da haşimato troidit teşhis edildi. Tedavi olur mu osteopati ile tedavisi mümkün mü?... devamı