Idaho State University School'dan bilim insanlarının Michael Thomas başkanlığında yaptığı, sonuçları PLoS ONE dergisinde yayımlanan araştırmada, balıklar üzerinde deneyler yapıldı. Bilim insanları, balıkların akvaryum suyuna, nehir, göl, deniz gibi sularda olduğuna yakın bir oranda, depresyon ve epilepsi tedavilerinde yaygın olarak kullanılan üç ilaç ekledi.

Bunun sonucunda balıkların beyninde, normal koşullarda otistiklerde etkili olan genlerin aktif hale geldiği görüldü.

Daha önce yapılan araştırmalar, belirli depresyon ilaçlarının, özellikle de SSRI (Selektif Seretonin Geri Alım İnhibitörü) grubundan ilaçların, çocuklarda otizme neden olabileceğini göstermişti. Hamileliklerinde bu tür ilaçlar kullananların çocuklarında otistik belirtilerin ortaya çıkması ihtimalinin daha yüksek olduğu tespit edilmişti.

Otizm Testi için tıklayınız...

Michael Thomas, psikiyatrik ilaçların sadece düşük miktardaki kalıntılarının dahi otizme neden olabileceğini görmelerinin kendilerini şaşırttığını belirtti.

Bilim insanları, sonuçların insanlar için de geçerli olabileceğini, çünkü ilgili genlerin aynı olduğunu kaydetti. 

Op. Dr. Sinan GÖKER

ben uzağı göremiyorum 1 yıldır gözlük kullanıyorum ama artık gözlüğü takmadan hiç göremiyorum daha kötü oldu sanki gözlüğü kullanmam acaba gözümde baş... devamı