Marita Werner adında bir kadın, bebeğinin doğumunu beklerken doktorların yaptığı bir kontrol muayenesinde rahim kanseri olduğunu öğrendi. Doğuma bir ay kala doktorlar rahmini aldılar. Marita Werner, kanseri tespit edildiği için şanslıydı. Ama çoğu kadında durum öyle olmuyor: Örneğin sadece Almanya’da her yıl 6000 kadın rahim ağzı kanserine yakalanıyor, bunların yaklaşık 2000’i de bu nedenle ölüyor.

Vücudun bu bölgesinde niçin kanser oluşur? Jinekologlar, insan pappiloma virüsünün (HPV) rahim ağzı kanserini tetikleyebildiğini biliyorlar. Ama bazı internet forumlarında şu soruyla karşılaşılabiliyor: “Kansere yakalananlarda benim gibi spiral bulunuyormuş. Bende de kanseri tetikler mi?”

Doktorlar bu sorunun yanıtı hakkında ilk defa eminler ve hemen şöyle yanıtlıyorlar: Hayır. Söylenegeldiğinin aksine, spiral rahim ağzı karsinomu riskini artırmaz. Hatta açıkça durumun tam tersi geçerli: Şaşırtıcı bir çalışmanın argümanlarına göre, rahim ağzı kanserini önleyebilir bile.

Kaynak: spiegel.de

Çeviren: Tuğçe Ayteş

Op. Dr. Aytun AKTAN

hocam annemin tüm rahmi alındı rahim ağzı kanseri şüphesi vardı C3 hsıl. rahmi incelenmeye gönderildi ve bunun sonucunda C3 HSIL ve Karsionama insüti ... devamı