Siz ve Eklemleriniz

Eklem iki kemik arasındaki bağdır. Eklemler ve etrafındaki yapı sizin, dizlerinizi ve dirseğinizi bükmenizi, kalçalarınızı kıpırdatmanızı, belinizi eğmenizi, arkanıza dönmenizi ve ‘hoşça kal’ demek için elinizi sallamanızı sağlar. 
Kıkırdak adı verilen yumuşak doku ile kayganlık etkisi veren aradaki sinovya sıvısı eklemleri rahatlatır ve kemikler bir birine sürtünmez. Ancak artan yaş, incinme –hatta yanlış şekilde oturmak ya da çok ağır yük taşımak –kıkırdakları kullanılmaktan eskitir. Bu da eklemlerinizde, hasar verici reaksiyonlara sebep olabilir ve kireçlenmeye yol açar.
Eklemlerinize bakmanın en iyi yolu; eklemlerinizi, kaslarınızı ve bağ dokularınızı güçlü ve dayanıklı tutmanızdır. İşte, iyi ve sağlıklı eklemler için bazı ipuçları. 

Sağlıklı Eklemler İçin Kilonuza Dikkat Edin

Kilonuzu sağlıklı bir aralık içinde tutmak, eklemleriniz için yapabileceğiniz en iyi şeydir. Dizler, kalçalar ve sırt gibi ağırlık taşıyan eklemler, vücut ağırlığınızın tamamı değilse bile büyük bir kısmını desteklemek zorundadır. Bu nedenle birçok fazla kilolu kişi, vücudunun bu bölgelerinde sorunlar yaşar. 
Banyonuzdaki tartıda sayılar ne kadar artarsa, eklemlerinize yüklediğiniz kullanım kaynaklı eskime yükü artacaktır. Kilo vermek, dizlerinizdeki, kalçalarınızdaki ve sırtınızdaki basıncı azaltır ve eklem incinmelerini önlemeye yardımcı olur. Araştırmalar, alınan her bir kilonun, kişinin dizlerine dört kat fazla stres olarak eklendiğini göstermiştir. Yaklaşık 5 kilo kaybeden bir kadın, dizlerinde kireçlenme oluşması riskini düşürür. 

Sağlıklı Eklemler İçin Egzersiz

Egzersiz yapmak kilo kaybetmenize yardımcı olur ve sağlıklı bir kiloda kalınmasını sağlar. Bazı çalışmalar aerobik egzersizlerin –kalp hızınızı arttıran aktivite– eklem şişliklerini azalttığını ileri sürmektedir.  Eklemlerinize ağırlık yüklemeyecek egzersizleri tercih edin. Step aerobik yerine, yüzmek ve bisiklete binmek gibi düşük etkili egzersizleri deneyin.  
Diğer bir sağlıklı fikir: Kıpırtısız oturmayın. Koltuk patatesleri, bilgisayar bağımlıları ve bütün gün boyunca sandalyeye yapışık kalanlar, eklem ağrısı riskiyle karşı karşıyadır. Az hareket etmenin anlamı, eklemlerinizde daha fazla sertlik demektir. Bu nedenle kalkın ve hareket edin. Pozisyonunuzu sık sık değiştirin. Çalışırken sık aralar verin ve esneme hareketleri yapın (gerinin) veya kısa bir yürüyüş yapın. Eğer ofisten ayrılamıyorsanız, telefon konuşmalarını ayakta tapmayı deneyin. 

Eklemleri Desteklemek İçin Kaslarınızı Geliştirin

Güçlü kaslar eklemlerinizi destekler. Eğer yeterli kasınız yoksa eklemleriniz yük alır, özellikle de bütün vücudunuzu desteklemek zorunda olan dizleriniz. Kilo düzenlemesi egzersizleri kasların gelişmesine yardım eder ve mevcut kasları ile kasların etrafındaki bağ dokusunu güçlü tutar. Böylelikle eklemleriniz bütün işi yüklenmek zorunda kalmaz. Ağırlık kaldırma da dahil olmak üzere, herhangi bir egzersiz türünü düzenli yapmaya başlamadan önce mutlaka doktorunuzla konuşun. Unutmayın; eklemlerinizi zorlamak istemediğiniz için onları güçlendirmeye çalışıyorsunuz. 

Yrd Doç Dr SERDAR SARAÇ

İyi akşamlar hocam 4 aydır eklem yerlerimde ağrılar,şişlikler oluyprdu.hastane de tetkikler yaptırdım.CRP 13 sedim 20 ANA ++ çıktı.son tetkimde karac... devamı