Öneriler

Birçok insanın sağlıklı beslenme kavramına dair yanlış fikirleri vardır. Gençler yemeye bayıldıkları yiyeceklerden kendilerini mahrum ederek ince kalmanın sağlıklı beslenme olduğunu düşünüyorlar. Ancak yanılıyorlar. Sağlıklı beslenmenin kişinin kendisini yiyeceklerden mahrum ederek ince kalmasıyla hiçbir ilgisi yoktur. Sağlıklı ve besleyici bir beslenme kişinin kendisini sağlıklı hissetmesini sağlamalı ve enerjik hissettirmelidir.

Sağlıklı Beslenme Piramidi - Öneriler

Harvard Kamu Sağlığı Okulu, “Sağlıklı Beslenme Piramidi” adını verdikleri sağlıklı beslenme için bir beslenme rehberi geliştirdi. Bu Sağlıklı Beslenme Piramidi’nin altında yatan ilkeler temelde iki şeyi vurguluyor: düzenli egzersiz ve kilo kontrolü. Sağlıklı Beslenme Piramidi, sağlıklı beslenmenin temellerini daha fazla sebze ve tam tahıllı besinler yiyip daha az kırmızı et ve işlenmiş tahıl yeme üstüne kuruyor. İşte size “Sağlıklı Beslenme Piramidi”ni takip etmeniz için birkaç öneri:

Düzenli Egzersiz - Düzenli egzersiz herhangi sağlıklı bir beslenme piramidi için temel ilkedir. Nedeni, kilonuzu kontrol altında tutmaya yardımcı olmasıdır.

Yediğiniz Besinlere Odaklanın - Sağlıklı Beslenme Piramidi, ne tür besinler yemeniz gerektiği, nasıl yemeniz gerektiği ve ne zaman yemeniz gerektiğine dair size rehberlik yapar. Size, yiyebileceğiniz porsiyon sayısına dair tavsiyelerde bulunur. O nedenle kalorilerine dair endişe etmeden karnınızı doyuracak kadar sağlıklı besinler yiyebilirsiniz.

Sebzelere Önem Verin - Bu rehber günlük olarak almanız gereken bir dolu meyve ve yeşil sebzeyi içeren vejetaryen bir beslenmeyi vurguluyor. Aynı zamanda kanola yağı ve zeytinyağı gibi sağlıklı yağları ve tam tahılları da kullanabilirsiniz.

Kırmızı Etten Kaçının - Sağlıklı beslenme rehberi biftek ve koyun eti gibi kırmızı etlerden kaçınmanızı tavsiye ediyor. İşlenmiş tahıllar, karbonatlı/ şekerli içecekler, patates ve tuzlu ara öğünlerden vazgeçmek iyi bir fikir olabilir. Kırmızı et yerine hindi, tavuk ve diğer kümes hayvanları gibi yağsız et veya balık yiyin.

Günlük Olarak Bir Multivitamin Alın - Bu sağlıklı beslenme piramidi, günlük beslenmenize multivitaminleri dahil etmenizi öneriyor.

Seviyeler

Sağlıklı Beslenme Piramidi – Farklı Seviyeler

 “Sağlıklı Beslenme Piramidi”nde altı seviye vardır ve her bir seviye günlük beslenmenizde tavsiye edilen bir grup besine sahiptir. 

Birinci Seviye - Bu seviyedeki besin grubu ekmekleri ve kahvaltılık gevrekleri kapsar. Bir günde maksimum 10 ile 12 küçük porsiyon yiyebilirsiniz. Tahıllar bu grubun temelini oluşturur.

İkinci ve Üçüncü Seviye - Bu gruba giren besin maddeleri sebze ve meyveleri kapsar. Lif ve vitamin kaynağıdırlar. Sağlıklı beslenme piramidi, bir günde en az 4 porsiyon tavsiye ediyor.

Dördüncü Seviye - Dördüncü seviye grubu, peynir, süt ve yoğurt gibi süt ürünlerinden meydana gelir. “Sağlıklı Beslenme Piramidi” bu gruptan günde 3 porsiyon tavsiye ediyor.

Beşinci Seviye - Vitamin, mineral ve protein kaynağı besinler bu gruba dahil edilmiştir. Et, tavuk, yumurta ve balık beşinci seviyede tavsiye edilen besinlerden bazılarıdır. Aynı zamanda kuru meyveleri, kabuklu yemişleri ve fasulyeyi de beslenmenize dahil etmelisiniz. Bir günde bu gruptan en az 2 porsiyon yiyebilirsiniz.

Altıncı Seviye - Bu, “Sağlıklı Beslenme Piramidi”ndeki son gruptur ve beslenme piramidinin tepesine yerleştirilmiştir. Bu besin maddelerinin şeker ve yağ oranı yüksektir. Bu besinleri sınırlı ve dikkatli bir şekilde tüketmeniz akıllıca olur.

Sağlıklı beslenme piramidinin önemli bir özelliği yediğiniz yiyeceklerin miktarına değil, kalitesine önem vermesidir. “Sağlıklı Beslenme Piramidi”nde yapılan son güncelleme altıncı seviyeye tuzun dahil edilmesidir, yiyeceklerinize sınırlı miktarda tuz eklemeniz tavsiye ediliyor. Aynı zamanda beslenmenize D vitamini dahil etmeyi de öneriyor.

Uzm. Dr. Engin TÜRKMEN

Sayın Uzm.Dr.Engin Türkmen, 52yaşındayım.Amacım kilo vermek değil,sağlıklı yaşayabilmektir. Günde 2 defa 45er dakika tempolu yürüyüş ile günde 3 defa ... devamı