Siz ya da sevdiğiniz biri kendini berbat hissediyor. Vücudunuzun üst kısmına keskin ağrılar saplanıyor ama tüm vücudunuz ağrıyor. Tüm vücudunuzu sızlatan açıklanamaz bir hassasiyet var. Mideniz bulanıyor, kusabilirsiniz. Vücudunuz size bir şey anlatmaya çalışıyor! Hastaneye gittiyseniz muhtemelen, safra kanallarınızdan birinin içinde oluşan safra taşlarının yol açtığı Akut Kolesistit (safra kesesi yangısı) teşhisi konuldu. Hatta organı tamamen çıkarmak için, size safra kesesi ameliyatı tarihi verilmiş bile olabilir. Fakat safra taşlarından muzdaripseniz veya safra kesenizi aldırırsanız kanser riskini artırdığınızı biliyor muydunuz? Safra taşlarıyla kanser bağlantılı. Ama safra taşlarınızı doğal olarak çözüp birkaç sağlık tavsiyesiyle kanser riskinizi azaltabilirsiniz.

Safra Taşları Bazı Kanserlerin Riskini Artırıyor

Bu hastalıktan mustaripseniz ortalama bir insandan daha fazla kanser riski altındasınız. İngiliz Kanser Bülteni’nin yakın zamanlardaki bulgularına göre, safra taşları artan safra kesesi, safra kanalı ve ampulla [kabarcık] vateri kanserinin sıklığıyla önemli ölçüde ilişkili. Safra taşlarının verdiği hasara bağlı olarak, çoğu doktor safra kesenizi aldırmanızı önerir ki bu bağırsak kanseri riskini artırır. Ne var ki, tedavi edilmezse de safra kanseri riski taşıyabilirsiniz. Safra kanserli hastaların yaklaşık %70’i safra taşlarından muzdaripti. Safra kesesi kanserlerinin yaklaşık %80’i, safra yolu kanserlerinin %60’ı ve ampulla vateri kanserinin %40’ının da safra taşlarında payı olabilir. Kanser ciddi midir? Evet! Safra taşları ciddi midir? Evet! Ama ameliyattan başka bir seçenek var… Safra taşlarınızı doğal olarak çözüp doğal bir tedaviyle kanser riskinizi azaltabilirsiniz.

Safra Taşlarını Doğal Yolla Çözün

Aşağıda, safra taşlarınızı çözüp 24 saat içinde geçirecek doğal tedaviye başlamanız için beş kolay tavsiye. İyi olan da, kolesterol bazlı safra taşlarınız varsa (%80’i kolesterol bazlıdır), safra kesenizi aldırmanıza gerek olmaması.

En basitinden başlayın!

  • Vücudunuzu suyla temizleyin! Tedavinize bol su veya suda çözünen liflerle (meyve ve sebze) başlayabilirsiniz. Bu, vücudunuzdan sorunun bir parçası olabilen binlerce toksini ve pisliği atmanızı sağlar. Bunu, sağlık durumunuza göre, 2-3 gün sürdürmenizi öneriyoruz.
  • C vitamini alın! Bu vitamin, safra taşlarını azaltmakta etkili. C vitamini, vücut tarafından kolesterolü safra asitlerine çevirmekte kullanılır. Daha az kolesterol ve daha fazla asitle, safra taşı riski önemli ölçüde azalır. Günde 1000 mg C vitamini almalısınız.
  • Beslenmeniz! Vücudunuzu temizledikten sonra, önlem programına başlamanız önerilir. Yağlı ve kızarmış yiyeceklerden derhal kaçınmanız gerekli. İşte doğal sağlık doktorunuzun size kaçınmanızı önerdiği şeyler: Yumurta, soğan, kümes hayvanları eti, süt, turunçgil, mısır, fasulye, fındıkgiller.
  • Hareketli olun! Uyarıyı almadıysanız şöyle söyleyelim: “Hareketli olmanın binlerce yararı var!” Hemen bir fitness kulübüne üye olup bugün vücudunuzu çalıştırmaya başlayın. Hastalara günde en az 20 dakika kardiyo (yürüme, bisiklete binme, eliptik) ve haftada en az üç defa ağırlık kaldırma tavsiye ediliyor.
  • Karaciğer, safra kesesi ve bağırsak temizliği. Büfeniz ya da buzdolabınızda yiyeceğiniz varsa, muhtemelen bir günde karaciğer, safra kesesi ve bağırsağınızı temizleyebilirsiniz.

Op. Dr. İlker ABCI

merhaba hocam mr raporunda safra kesesi lumesi 18x21mm boyutnda tas dalak orta kesim anteriorda 10x15 aksesuar dalak periportal bolgede 7x16mm boyutla... devamı