Nedir

Yaşlandıkça, genellikle orta yaşın başlangıcında saçın incelmesi ve dökülmesi normaldir, ama bu herkesin orta yaşta saçlarının döküleceği anlamına gelmez, beslenme ve genetik miras gibi yaşamınızın herhangi bir aşamasında saç dökülmesine sebep olabilen diğer faktörler de vardır.

Genetik saç dökülmesi eğilimi en yaygın sebep olsa da beslenme de saç dökülmesinin ve incelmesinin artmasında önemli rol oynar.

Saç, proteinlerden (keratin) oluşan canlı bir dokudur. Yeterli kan ve besleyici madde tedarikine ihtiyaç duyan, yine canlı epitelyal dokular olan saç foliküllerinden büyür. Besleyici maddeler su, mineral, vitaminler ve proteinleri içerir.

Sebepleri

Saç Dökülmesinin ve İncelmesinin Sebepleri:

Saç dökülmesi ve incelmesinin çeşitli sebepleri vardır, en yaygın sebeplerden bazıları şunlardır:

Hormonal Dalgalanma:

Hormonlar düzgün büyüme ve esaslı maddelerin sağlanması için tüm organlarınızı birbirine bağlar. Organlarınıza ne zaman ve ne kadar madde üretmeleri gerektiğinin sinyalini verirler. Androjenik hormonlar her iki cinsiyette de bulunan erkek hormonlarıdır. Buluğ çağında, adet ve gebelik sırasında androjenik hormonlarda dalgalanmalar olağandır.

Besin Eksikliği

Düşük protein, yağ ve mineraller gibi dengesiz beslenme saç dökülmesinin önde gelen sebebidir. Kanınız karnınızdan saç folikülleri dahil vücudunuzun tüm kısımlarına besleyici maddeleri nakleden bir vasıtadır. Sağlıklı kan protein, karbonhidrat, mineral ve vitaminler açısından zengindir ama bunun anlamı aşırı derecede yüksek proteinli bir diyete sahip olmak değildir. Kafein, nikotin cildi su kaybetmeye sevk eder, sonuç ise kuruluktır. Cilt ne kadar kuruysa o kadar sağlıksız olacaktır, çünkü kas sertliğine bağlı olarak oksijeni içine çekemeyecektir. Aşırı derecede zengin bir diyet de kuruluğa sebep olabilir; bu yüzden sağlıklı ve dengeli diyeti sağlık uzmanınıza danışın.

Dengesiz Beslenme Saç Dökülmesi ve İncelmesine Nasıl Sebep Olur?

Çalışmalar saç dökülmesi ve saç incelmesinin saç foliküllerine yetersiz kan tedariki ile doğrudan ilişkili olduğunu göstermektedir. Bilimadamları kan normal olarak tedarik edilse bile tüm esaslı besleyici maddelere sahip olmadığı sürece bunun düzgün saç gelişimi için yeterli olmadığını söylerler. Saç folikülleri canlı dokular olduklarından ve saç bu foliküllerden büyüdüğünden besleyici maddeler düzgün saç gelişimi için çok önemlidir. Herhangi bir maddenin eksikliği saç dökülmesi ve incelmesi ile sonuçlanmak zorundadır.

Tedavisi

Saç Dökülmesi ve İncelmesini Etkili Bir Şekilde Nasıl Tedavi Edebilirim?

Bitkisel çareler en güvenli ve etkili doğal çarelerdir. Hatta atalarımız bunları kompleks hastalıkların tedavisinde kullanıyorlardı. Bitkisel takviyeler, sağlıklı gelişim için saçınızın ihtiyaç duyduğu tüm esaslı besleyici maddeleri sağlamayı hedefler. 101D ve 101G benim en iyi saç dökülmesi takviyeleri ve tonikleridir.

Sonuç

Sonuç:

Saç dökülmesi ve incelmesinin sebebi genellikle düzgün beslenmeme, hormonal dalgalanmalar ve saç dökülmesine genetik yatkınlıktır. Bitkisel ilaçlar kullanılarak başarılı bir şekilde tedavi edilebilir.

Uzm. Dr. Günnur ÖNARSLAN

Merhaba, Ben 19 yaşındayım. Benim 2 yıldır saçlarım sakalım affedersiniz kaltuk altı tüylerim dahi çok geç uzuyor ben bundan önceleri saçıma hergün fö... devamı