Nedir

Rh Faktörü Kan Testi

Rhesus (Rh) faktörü, kırmızı kan hücrelerinin yüzeyinde bulunan özel bir proteini kasteden kalıtsal bir özelliktir. Kanınızda bu protein varsa en yaygın Rh faktörü olan Rh pozitifsiniz. Kanınızda bu protein yoksa Rh negatifsiniz. Rh faktörü sağlığınızı etkilemese de hamileliği etkileyebilir. Rh negatifseniz ve bebeğinizin babası Rh pozitifse hamileliğiniz özel bakım gerektirir.

Hamileyseniz sağlık uzmanınız, ilk doğum öncesi ziyaretinizde size bir Rh faktör testi önerebilir. Rh faktör testi, Rh negatif mi pozitif mi olduğunuzu belirlemekte kullanılan basit bir kan testidir. Rh faktör testi hiç risk taşımaz ve özel bir hazırlık gerektirmez.

Niçin Yapılır

Neden Yapılır?

Rh faktör testi, hamilelikte bir kadının Rh faktörünü belirlemek için yapılır. Bazı vakalarda bebeğin babasına da Rh faktör testi yapılması gerekebilir.

Hamilelik sırasında ya da daha muhtemelen, doğum sırasında, bebeğinizin kırmızı kan hücrelerinin bir kısmı kanınıza karışabilir. Rh pozitifseniz Rh uyumsuzluğu endişe konusu değildir. Ne var ki, Rh negatifseniz ve bebeğiniz Rh pozitifse vücudunuz, bebeğinizin kırmızı kan hücrelerine maruz kaldıktan sonra antikor üretebilir. Sonrasında da Rh pozitif bir bebeğe hamile kalırsanız Rh antikorlarınız plasentaya geçip bebeğin kırmızı kan hücrelerine saldırabilir. O zaman Rh pozitif bebekte, anemi ya da başka ciddi sorunlara yol açabilen, hayati tehlike yaratan bir durum olan Rh hastalığı meydana gelebilir.

Rh negatifseniz hamileliğinizin ilk üç ayı ve 28. haftasında, başka bir kan testi yaptırmak isteyebilirsiniz: antikor görüntülemesi. Antikor görüntülemesi, Rh pozitif kandaki antikorları tespit etmek için kullanılır. Henüz antikor üretmeye başlamadıysanız, vücudunuzun hamilelik sırasında Rh antikorları üretmesini önlemek için, kol veya kalça kasınıza bir kan ürünü (Rh immunoglobülin) enjekte edilmesi gerekir. Bu ürünün yaygın yan etkileri, enjeksiyon bölgesinde ağrı veya hafif bir ateştir. Bebeğiniz Rh negatif doğarsa ek işlem gerekmez. Eğer bebeğiniz Rh pozitif doğarsa doğumdan kısa süre sonra size bir enjeksiyon daha yapılması gerekir. Muhtemelen akabindeki bütün hamileliklerde ve her Rh pozitif bebeğin doğumunda da enjeksiyon gerekir.

Rh negatifseniz kanınızın Rh pozitif kanla temas edebileceği her durumdan sonra da Rh immunoglobülin enjeksiyonuna ihtiyaç duyacaksınız, örneğin:

  • Düşük
  • Kürtaj
  • Dış gebelik
  • Molar gebelik
  • Amniyosentez [dölüt torbası delimi]
  • Koryon villus biyopsisi
  • Hamilelik sırasında kanama
  • Hamilelik sırasında karında künt travma

Antikor görüntülemesi antikorları zaten ürettiğinizi gösterirse Rh immunoglobin enjeksiyonu işe yaramaz. Bebeğiniz dikkatli bir şekilde gözlemlenir. Gerekirse, hamilelik sırasında veya doğumdan hemen sonra, göbek bağından kan nakli yapılır.

Annenin Rh faktörü

Babanın Rh faktörü

Bebeğin Rh faktörü

Önlemler

Rh pozitif

Rh pozitif

Rh pozitif

Yok

Rh negatif

Rh negatif

Rh negatif

Yok

Rh pozitif

Rh negatif

Rh pozitif de, Rh negatif de olabilir

Yok

Rh negatif

Rh pozitif

Rh pozitif de, Rh negatif de olabilir

Rh immunoglobülin enjeksiyonları

 

Neler Yaşayacaksınız

Ne Beklemelisiniz?

Rh faktör testi, basit bir kan testidir. Kan örneği sıklıkla bir sağlık uzmanının ofisinde, genelde de doğum öncesi ilk ziyarette alınıp analiz için laboratuara gönderilir. Özel bir hazırlık gerekmez.

Sonuçlar

Sonuçlar

Rh pozitifseniz hiçbir işlem gerekmez. Rh negatifseniz ve bebeğinizin babası Rh pozitifse kanınızın bebeğinize zarar verecek antikorlar üretme potansiyeli vardır. Sağlık uzmanınızla hamileliğiniz sırasında bir Rh immunoglobülin enjeksiyonu zamanı belirlemek için konuşun, doğum sırasında da sağlık ekibinize Rh durumunuzu muhakkak hatırlatın. Hatırlatmalarınız sağlık ekibinizin doğum esnasında ve sonrasında olası en iyi bakımı sağlamalarına yardımcı olur.

Op. Dr. Korkut ARSLAN

İyi günler doktor bey ben ilk dusukten sonra bu testi yaptırdım sonuç ise soyle bana yorumlar misiniz Faktör II G20210A (mutasyon saptanmamistir ) Fak... devamı