Normal koşullarda, 50’li yaşlarda bütün erkeklerin prostat bezleri büyür. Ama bu büyüme her erkekte benzer semptomlara yol açmaz. 

Burada önemli olan idrar yapmadaki zorluklar, geceleri idrara çıkma sıklığında değişme, idrar gücünde azalma, ileriye doğru rahat idrar yapamama hissi ya da idrar bittikten sonra mesanenin tam boşalmadığı hissi gibi şikayetlerdir. Bu şikayetler başladığında kişi mutlaka hekime başvurmalıdır. 

Burada önemli olan nokta, prostatın yaşla birlikte artan iki tane rahatsızlığının olmasıdır. Bunlardan biri iyi huylu prostat büyümesi, diğeri ise prostat kanseri denilen kötü hastalığıdır. 

50 yaşından sonra kontrol 

Kötü hastalık genellikle belirti vermez. Amaç da belirti vermeden yakalamaktır. Böylece doğru tanıyla doğru tedaviler yapmak mümkün olur. 

Yanı sıra iyi huylu büyümenin de bir yanıyla kontrol edilmesi gerekir. Çünkü bunlar birbirinin içine geçen iki hastalıktır. 

Dolayısıyla erkekler 50 yaşından sonra mutlaka senede bir genel çekap içerisinde hem iyi huylu prostatlarını kontrol ettirmeli, hem de PSA denilen kanser parametrelerini mutlaka baktırmalıdırlar. 

Bizim toplumumuzda erkeklerde parmakla rektal muayeneden korku duyulur. Ancak bu muayene bugün için ancak ihtiyaca göre yapılan bir muayenedir. Dolayısıyla erkekler rahatça doktora başvurabilirler. Çünkü ancak risk durumunda tuşe yapılır. Bundan çok daha gelişkin testlerle kontrol edilip, erken tanıya varmak mümkündür.

İLGİLİ MAKALE

Dünya Prostat Haftası

Prof. Dr. Nurettin LÜLECİ

Hocam kanser hastalarında genel olarak ağrı nasıl olur?... devamı