Eğer doğru besinlerle ya da yeterli beslenmiyorsanız kanser tedavisinin yan etkileri ağırlaşır. İyi bir beslenme alışkanlığını sürdürmek daha iyi hissetmenize ve daha enerjik olmanıza yardımcı olur. Aşağıdaki yöntemler iyi bir beslenme için yardımcı olacaktır.

  • Temel kalori ihtiyacınızı karşılayın. Bir kanser hastası için gerekli olan tahmini kalori miktarı, eğer kilonuz sabitse kilogram ağırlık başına 33 kaloridir. Eğer kilo kaybettiyseniz buna her gün 500 kalori daha ekleyin. Örneğin, 70 kilo olan birinin kilosunu korumak için her gün yaklaşık 2.350 kaloriye ihtiyacı vardır.
  • Fazlaca protein alın. Protein vücutta zarar gören (ve normal olarak yaşlanan) dokuları onarır ve yeniler. Vücudun tahmini protein ihtiyacı kilogram ağırlık başına 1.1 ila 1.3 gramdır. Örneğin 70 kiloluk birinin günlük protein ihtiyacı 75 ila 90 gramdır. En iyi protein kaynağı olan besinler süt ürünleri (250 ml süt = 8,5 gram protein), et (et, balık ya da kümes hayvanları her 30 gramda yaklaşık 7,5 gram protein içerir) yumurta ve baklagillerdir.
  • Bol sıvı tüketin. Günde en az sekiz fincan sıvı almak vücudunuzun su kaybetmesini engeller. Bunlar su, meyve suyu, süt, et suyu, milkşeyk ve diğer içecekler olabilir. Kafeinli içecekleri ise hesaba katmayın. Şunu unutmayın ki eğer tedavinin kusma ve ishal gibi yan etkileri varsa daha fazla sıvıya ihtiyacınız olacak.
  • Yeterli miktarda vitamin alın. Eğer yeterli beslendiğinizi düşünmüyorsanız vitamin desteği alın. Bir destek tavsiyesi olarak bir çok besinin günlük önerilen miktarını (RDA) içeren bir multivitamin alabilirsiniz.
  • Bir beslenme uzmanı ile görüşün. Diplomalı bir beslenme uzmanı belirli besinleri almanızı engelleyen beslenme sorunlarını (yemeden hissedilen tokluk hissi, yutma zorluğu ya da tat almanın değişmesi gibi ) çözmek için önerilerde bulunabilir.

Bir beslenme uzmanı ayrıca daha az miktarda yiyecekle alacağınız kalori ve protein miktarını en yüksek seviyede tutmak için yollar önerebilir (süt tozu, çabuk kahvaltı içecekleri ve diğer tamamlayıcılar ya da gıda katkıları gibi).

Unutulmamalıdır ki vitamin desteği enerji üretimi için temel olan kalorileri içermez. Yani vitaminler yiyeceklerin yerini tutmaz.

?

Doç. Dr. Semih ÖZKAN

Meraba hocam bende sertleşme sorunu var doktoragitim dedi prostatın biraz büyümüş biilaç vermedi vehala sertleşme sorunu yaşıyorum yardımcı olursanız ... devamı